ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԵՐԴՐՎՈՒՄ Է ԹՎԱՅԻՆ ՏԱԽՈԳՐԱՖԻ ՀԱՄԱԿԱՐԳ. ԱՅՆ ԱՌԱՋԻՆՆ Է ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍԻ ԵՐԿՐՆԵՐՈՒՄ
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ջիլավյանը եւ լեհական PWPW ընկերության լիազոր ներկայացուցիչ Յոզեֆ Ֆերբերն այսօր` հունիսի 30-ին, ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետությունում թվային տախոգրաֆի համակարգի ստեղծման, ներդրման, աշխատանքների ձեռքբերման եւ գործարկման վերաբերյալ փոխադարձ ակտ: Համաձայն ստորագրված փաստաթղթի`  հուլիսի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնող բոլոր տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը  եւ վարորդները հնարավորություն կունենան դիմել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարություն` ձեռք բերելու թվային տախոգրաֆների /հսկիչ սարքերի/ քարտեր:
Թվային տախոգրաֆն արձանագրելու է բեռնատար տրանսպորտային միջոցի արագությունը, անցած ճանապարհը և ամենակարևորը` վարորդի վարելու և հանգստի ռեժիմները: Համակարգի ներդնումը կնպաստի  Հայաստանի Հանրապետությունում և հանրապետության տարածքից իրականացվող միջպետական բեռնափոխադրումների անվտանգության բարձրացմանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցմանը:
Թվային տախոգրաֆների տեղադրման անհարժեշտությունը բխում է “Միջազգային ավտոճանապարհային փոխադրումներ կատարող տրանսպորտային միջոցների անձնակազմի աշխատանքի մասին” համաձայնագրի պահանջներից, որին Հայաստանը միացել է 2006թ.-ին:
Համաձայանագրի բաղկացուցիչ մասերից է թվային տախոգրաֆի ներդնումը համաձայնագրի անդամ պետություններում, որպեսզի հնարավոր լինի ապահովել միջպետական բեռնափոխադրումներում ներգրավված վարորդների աշխատանքի միասնական համակարգը :  Համակարգի ներդրումը  պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված բեռնատար տրանսպորտային միջոցները 2011 թվականից հնարավորություն չէին ունենա մուտք գործել վերը նշված համաձայնագրի կողմ պետությունները: Նշենք, որ Անդրկովկասի երկրներից թվային տախոգրաֆի համակարգն առաջին անգամ ներդրվում է  Հայաստանում: