ՀԲ ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐ – ՀՀ-ՈՒՄ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԵՎ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ԼԱՎ ՀԻՄՔԵՐ ԿԱՆ
Փետրվարի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի Երեւանի գրասենյակիղեկավար Ժան Միշել Հափին: Շնորհավորելով Ժան Միշել Հափին Համաշխարհային բանկի Երեւանի գրասենյակի ղեկավարիպաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նա իր  աշխատանքով կշարունակինպաստել Համաշխարհային բանկի եւ Հայաստանի միջեւ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցության զարգացմանը: ՀովիկԱբրահամյանը ողջունեց ՀԲ-ի գործունեւթյունը Հայաստանում` բարձր գնահատելով Համաշխարհային բանկՀայաստանիՀանրապետություն համագործակցությունը, որը տվել է իր դրական արդյունքները: –
ՀԲ Երեւանի գրասենյակի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` արձանագրեց, որ հատկապես վերջինտասնամյակում Համաշխարհային բանկի համագործակցությունը  Հայաստանի իշխանությունների հետ առավել ակտիվ եւարդյունավետ է եղել: Նրա խոսքերով` Հայաստանում տնտեսության զարգացման եւ սոցիալական բարեփոխումների լավ հիմքերկան:
Զրուցակիցները կարեւորեցին նաեւ համագործակցությունը ՀԲ Երեւանի գրասենյակի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ: Ժան ՄիշելՀափը կարեւորեց նաեւ աշխատանքը խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների հետ` քննարկելու արդեն գործող եւ ապագածրագրերը, այն առաջնահերթությունները, որոնք պետք է ֆինանսավորվեն ՀԲ-ի տրամադրած միջոցներից:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել նման քննարկումների եւ հանդիպումներիանցկացմանը: Նշելով, որ դեռ կառավարությունում աշխատելու տարիներից է ծանոթ ՀԲ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվողծրագրերին` նաեւ մասնակցելով դրանց իրականացմանը, նա կարեւոր համարեց, որ ՀԲ կողմից տրամադրվող վարկերնարդյունավետ օգտագործվեն:
Կարեւորվեց տեղեկատվության եւ կարծիքների փոխանակումը, ինչը կնպաստի ծրագրերի ավելի արդյունավետ իրականացմանը:
Որպես Ազգային ժողով- Համաշխարհային բանկ համագործակցության կոնկրետ օրինակ` կողմերը  կարեւորեցին ԱԺ-իքաղաքականության ձեւավորման եւ հանրության հետ  երկխոսության կարողությունների հզորացման ծրագրի համարՀամաշխարհային բանկի կողմից Ազգային ժողովին  դրամաշնորհի տրամադրումը: Այդ շրջանակում նախատեսվում է Ազգայինժողովում քաղաքականության կարողությունների ստեղծման համար խորհրդատվության մատուցում, ԱԺ գրադարանիարդիականացում, ինչպես նաեւ հանրության եւ լրատվամիջոցների հետ արդյունավետ հաղորդակցության  համար անհրաժեշտմեխանիզմների կատարելագործում: