ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ ԵՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆՆ ԱՌՆՉՎՈՂ ՀԱՐՑԵՐ
Տարածաշրջանային զբոսաշրջության զարգացման հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի և CTS  ամենամյա 11-րդ միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի շրջանակներում Երևանում գտնվող Վրաստանի, Աջարիայի և Հնդկաստանի պատվիրակությունների անդամների հետ հանդիպման ժամանակ: Ճամփորդական գործակալների հայկական և ամերիկյան միությունների հայկական ներկայացուցչությունների կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսին այս տարի աջակցել է նաև Երևանի քաղաքապետարանը: Ինչպես տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից` հանդիպման շրջանակներում համառոտ ներկայացնելով մայրաքաղաքում զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը` Երևանի քաղաքապետը նշել է, որ Երևանն ունի լավ էներգետիկա, և հստակ քայլեր են ձեռնարկվում «Երևան» բրենդը աշխարհին ներկայանալի ու ճանաչելի դարձնելու առումով:
«Փորձելու ենք Երևանում ձևավորել զբոսաշրջային գրավիչ միջավայր` հագեցած մշակութային բազմաբնույթ միջոցառումներով: Ունենք կոնկրետ նախագծեր և քայլեր ենք ձեռնարկում դրանք կյանքի կոչելու ուղղությամբ, որոնցից են «Հաղթանակ» զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրը, «Նոյ Լենդ» զբոսաշրջային կենտրոնը, «Հրազդանի կիրճ» հանգստի գոտին, «Արտ Վիլիջ»  արվեստի կենտրոնը և այլն: Երևանը պետք է գրավիչ լինի բոլորին և այդ ճանապարհին պատրաստ ենք քննարկել ցանկացած կառուցողական առաջարկ»,- նշել է քաղաքապետն ու ավելացրել, որ մի շարք  ծրագրեր կան նաև նոր հյուրանոցների կառուցման ուղղությամբ:
Ներկայացնելով երևանյան տպավորությունները` զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչները նշել են, որ իրենց նպատակները համընկնում են, և առաջիկայում  համատեղ փոխշահավետ  ծրագրեր կիրագործվեն: 11-րդ ամենամյա ցուցահանդեսի շրջանակներում հյուրերը այցելել են նաև Երևան քաղաքի պատմության թանգարան: