ՀՀ բանկերում ընդհանուր ավանդները 2021թ I եռամսյակում նվազել են 0.2%-ով
Ընդհանուր ավանդները 2021թ-ի առաջին եռամսյակում նվազել են շուրջ 7 մլրդ դրամով (0.2%-ով), իսկ 31.03.2020թ.-ի համեմատ ավելացել շուրջ 173 մլրդ դրամով կամ 4.9%-ով:
«Ինչպես երևում է ամսական տատանումների գրաֆիկից՝ Հայաստանում նախորդ տարի համավարակի, այնուհետև պատերազմի պայմաններում գրանցվել են ոչ մեծ ծավալի տատանումներ, իսկ ահա տարեկան կտրվածքով ընդհանուր պորտֆելում արդեն ունենք 4.9% աճ»,-նշել է Սեյրան Սարգսյանը:
2021թ-ի առաջին եռամսյակի ընթացքում բանկայի համակարգն ապահովել է 19.4 մլրդ դրամի շահույթ, որը 2020թ-ի առաջին եռամսյակի համեմատ նվազել է շուրջ 3.9 մլրդ դրամով կամ 16.9%-ով:
Մշտապես հանդիսանալով նաև տնտեսության շարժիչ ուժ՝ բանկային համակարգը տերացտարի մեծացնում է նաև իր միջնորդական գործունեության մակարդակը, որն ի դեպ  համադրելի է եվրապական զարգացած երկրների բանկային համակարգերի միջնորդական գործունեությանը։ Ինչպես փաստում են   ստորև ներկայացված ցուցանիշները՝ բանկային համակարգի դերակատարումը տնտեսության զարգացման և ուժեղ պետություն ունենալու հարցում տարեցտարի մեծացել է:
Ներբեռնել – ՀՀ Բանկային Համակարգը 2021թ. առաջին եռամսյակի դրությամբ։