2021թ.-ին Հայաստանի բանկերի կողմից մուծված հարկերի ծավալն աճել է 9.05%-ով. Առաջատարն Ամերիաբանկն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2021թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Խոշոր հարկատուների ցուցակում ներկայացված են նաև Հայաստանում գործող բանկերը։ 2021թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների արդյունքում բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուն Ամերիաբանկն է։ Բանկի կողմից մուծված հարկերի ծավալը 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ աճել է 53.27%-ով կամ 3.09 մլրդ դրամով՝ կազմելով 8.88 մլրդ դրամ։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 17-րդ հորիզոնականում է։
Ակբա բանկը երկրորդն է՝ 5.63 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 2.25%-ով կամ 123.89 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 27-րդ հորիզոնականում է։
Երրորդն Ինեկոբանկն է՝ 5.27 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 52.07%-ով կամ 1.80 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 33-րդն է։
Հայբիզնեսբանկը չորրորդն է՝ 4.54 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 4.78%-ով կամ 228.2 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 40-րդն է։
Հայէկոնոմբանկը 5-րդն է՝ 3.82 մլրդ դրամ։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 34.59%-ով կամ 980.9 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 60-րդ հորիզոնականում է։
Վեցերորդ տեղում Արդշինբանկն է՝ վճարած 3.70 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 8.51%-ով կամ 344.14 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 62-րդ հորիզոնականում է:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկը յոթերորդն է՝ վճարված 3.62 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 28.17%-ով կամ 795.91 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 66-րդ հորիզոնականում է։
Արմսվիսբանկը ութերորդն է՝ 2.99 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 15.03%-ով կամ 528.31 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 75-րդ հորիզոնականում է։
Իններորդ տեղում է ԱյԴի բանկը՝ 2.55 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2020թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 98.33%-ով կամ 1.26 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 84-րդ հորիզոնականում է։
Կոնվերս բանկը 10-րդն է՝ վճարած 2.47 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 33.46%-ով կամ 1.24 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 88-րդ հորիզոնականում է։
Յունիբանկը 11-րդն է՝ 2.16 մլրդ դրամ։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 24.76%-ով կամ 712.63 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 104-րդն է։
Արարատբանկը 12-րդն է՝ վճարած 2.11 մլրդ դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 5.80%-ով կամ 115.84 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 107-րդ է։
13-րդ հորիզոնականում Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանն է, որի մուծած հարկերի ծավալը կազմել է 1.84 մլրդ դրամ։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 4.15%-ով կամ 73.57 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 125-րդ հորիզոնականում է։
Էվոկաբանկը 14-րդն է՝ 925.86 մլն դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ անկում՝ 50.07%-ով կամ 928.47 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 233-րդ հորիզոնականում է։
Բիբլոս բանկը 15-րդն է՝ վճարած 887.51 մլն դրամ հարկով։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1.26%-ով կամ 11.04 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 243-րդն է։
Մելլաթ բանկը 16-րդն է՝ 647.76 մլն դրամ։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 13.86%-ով կամ 78.83 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 360-րդ հորիզոնականում է։
Արցախբանկի կենտրոնական մասնաճյուղը 17-րդն է՝ 232.70 մլն դրամ։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 5.81%-ով կամ 14.35 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 888-րդ հորիզոնականում է։
Ինչ կայանում է Կենտրոնական բանկին, ապա 2021թ. հունվար-դեկտեմբերին բանկի կողմից վճարվել է 1.70 մլրդ դրամ հարկ, 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 26.41 մլն դրամով կամ 1.52%-ով։
Առևտրային բանկերի կողմից 2021թ․ հունվար-դեկտեմբերին ընդհանուր առմամբ մուծվել է 52.29 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2020թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 9.05%-ով կամ 4.34 մլրդ դրամով։
Բանկերի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմում է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատուների կողմից մուծված հարկերի 4.33%-ը։ 2020թ.-ին նշված ցուցանիշը 4.45% էր։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 24/01/22 դրությամբ՝ 481.63 դրամ), ապա բանկերի կողմից մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 108.56 մլն դոլար։
2021թ.-ին ծավալի ցուցանիշով ամենամեծ աճն արձանագրել է Ամերիաբանկը՝ 3.08 մլրդ դրամ։ Տոկոսային ցուցանիշով առաջատար է ԱյԴի բանկը՝ +98.33%։