Քաթարի Կենտրոնական բանկը սկսում է CBDC նախագծի առաջին փուլը
Քաթարի Կենտրոնական բանկը կփորձարկի և կմշակի առանձին CBDC հավելվածներ՝ տեղական և միջազգային բանկերի հետ խոշոր վճարումները հեշտացնելու համար: Քաթարի Կենտրոնական բանկը (QCB) հայտարարել է Կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (CBDC) նախագծի համար ենթակառուցվածքի մշակման ավարտի մասին:
Հունիսի 2-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ Քաթարի Կենտրոնական բանկը հայտարարեց CBDC նախագծի առաջին փուլի մեկնարկի մասին, որը ակնկալվում է, որ կտևի մինչև հոկտեմբեր: Կենտրոնական բանկը հավելել է, որ նախաձեռնությունը համահունչ է թվային արժույթների համաշխարհային առաջընթացին և նպատակ ունի արդիականացնել և ամրապնդել երկրի ֆինանսական սեկտորը։
Առաջին փուլ
Լայնածավալ հետազոտություններից հետո բանկը ժամանակակից միջավայրում տեղական և միջազգային բանկերի հետ կփորձարկի և կմշակի ինքնուրույն CBDC հավելվածներ բարձրարժեք վճարումների համար:
CBDC նախագծի հիմնական նպատակներն են ընդլայնել ներքին բանկերի մուտքը կապիտալի շուկաներ, բարելավել ներքին հաշվարկային գործընթացները և բարձրացնել արժեթղթերով գործարքների արդյունավետությունը:
CBDC նախագիծն օգտագործում է արհեստական ​​ինտելեկտ (AI), բաշխված մատյան տեխնոլոգիա (DLT) և այլ նոր տեխնոլոգիաներ՝ իրացվելիությունը բարձրացնելու համար՝ ավելացնելով մասնակցությունը ֆինանսական շուկաներում: Առաջնահերթությունը ծրագրի ընթացքում տրվում է տեղեկատվական անվտանգությանը։
Թվային փոխակերպում
BDC նախագիծը աջակցում է Քաթարի ֆինանսական հատվածի երրորդ ռազմավարությանը, FinTech զարգացման ռազմավարությանը և «Qatar National Vision 2030»-ին:
Ըստ մամուլի հաղորդագրության. “Քաթարի Կենտրոնական բանկը ձգտում է համընթաց քայլել թվային վերափոխումների հետ, որոնք նկատվում են ֆինանսական եւ բանկային հատվածում ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ մակարդակում”:
ԿԲ-ն ընդգծել է ֆինանսական հատվածի կարգավորմանն ու զարգացմանն ուղղված իր ջանքերը ՝ հատուկ նշելով ֆինանսական շուկաներում մասնակցության ավելացման հաշվին իրացվելիության ավելացման ծրագրի ներուժը:
Այս փորձնական փուլի արդյունքները հիմք կհանդիսանան CBDC-ի օգտագործման տարբեր տարբերակների մշակման համար՝ նպաստելով ընթացիկ համակարգերի արդյունավետության բարձրացմանը և ակնթարթային հաշվարկների հնարավորությունների ստեղծմանը: