ԱՄՀ-ն վատթարացրել է 2024-ի և 2025-ի Ուկրաինայի ՀՆԱ-ի աճի իր կանխատեսումները
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել է Ուկրաինայի՝ ընթացիկ տարվա ՀՆԱ-ի աճի տեմպի կանխատեսումը մինչև 2.5%-3.5%՝ ապրիլի 3.2%-ից: Այս մասին ասվում է հիմնադրամի տարածած հայտարարության մեջ:
ԱՄՀ փորձագետները նաև իջեցրել են 2025 թվականին Ուկրաինայի տնտեսական աճի ապրիլյան կանխատեսումները 6.5%-ից մինչև 5.5%:
Ելույթ ունենալով ճեպազրույցում՝ Ուկրաինայում հիմնադրամի առաքելության ղեկավար Գևին Գրեյն ասել է, որ հիմնադրամը մտադիր է ընթացիկ տարում անցկացնել Ուկրաինայի տնտեսության ևս երկու նման վերանայում, ինչի արդյունքում Կիևը կկարողանա ստանալ հաջորդ տրանշները: Բացի այդ, նա ակնկալվում է, որ Կիևը մոտակա շաբաթներին կավարտի բանակցություններն իր վարկատուների հետ՝ Ուկրաինայի պետական ​​պարտքի վերակառուցման հնարավորության շուրջ՝ այն կայուն մակարդակի հասցնելու համար:
Մարտի վերջին Կիևը ստացել է հիմնադրամից երրորդ մասնաբաժինը՝ 880 միլիոն դոլարի չափով: Հիմնադրամը նախկինում հաստատել է Ուկրաինայի համար նախատեսված քառամյա ծրագիրը՝ 15.6 միլիարդ դոլարի չափով: 2.7 միլիարդ դոլարի առաջին տրանշը հասել է Ուկրաինայի պետական ​​բյուջեի ընդհանուր հիմնադրամ 2023 թվականի ապրիլի 3-ին: Մինչ այս տարեվերջ Ուկրաինան պետք է ԱՄՀ-ին վճարի 2.9 միլիարդ դոլար՝ վարկերի սպասարկման համար: