Հունիսին լարիով տրամադրված վարկերի ծավալն աճել է 785 մլն լարիով
Վրաստանի Ազգային բանկի տեղեկատվության համաձայն՝ առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը 2024 թվականի հունիսին, նախորդ ամսվա համեմատ, ավելացել է 966․17 մլն լարիով (1․71%) և հունիսի վերջին կազմել է 57․34 մլրդ լարի:
Ազգային բանկի հաղորդագրության համաձայն, նույն ժամանակահատվածում ազգային արժույթով տրամադրված վարկերի ծավալն աճել է 785․90 մլն լարիով կամ 2․56%-ով, իսկ արտարժույթով տրամադրված վարկերի ծավալն աճել է 180․28 մլն լարիով կամ 0․70%-ով:
Միևնույն ժամանակ, Ազգային բանկի տվյալներով, 2024 թվականի հունիսի արդյունքներով առևտրային բանկերը ռեզիդենտ իրավաբանական անձանց ազգային արժույթով վարկեր են տրամադրել 9․36 մլրդ լարիով, ինչը 4․21%-ով ավելի է նախորդ ամսվա ցուցանիշից, իսկ արտարժույթով՝ 16․55 մլրդ լարիով, ինչը 1․05%-ով ավելի է նախորդ ամսվա ցուցանիշից։
Ազգային բանկի զեկույցի համաձայն՝ 2024 թվականի հունիսին ռեզիդենտների տնային տնտեսությունների հատվածի վարկավորման ծավալն աճել է 1․31%-ով, այսինքն՝ 382․81 միլիոն լարիով, և հունիսի վերջին կազմել է 29․52 միլիարդ լարի:
2024 թվականի հունիսի վերջին ընդհանուր վարկերի մասնաբաժինը կազմել է 54․83%։ Նախորդ ամսվա վերջին իրավիճակի համեմատ աճը կազմել է 0․45%։