Կենտրոնական բանկ. կապիտալի հակացիկլիկ շեմը բարձրացվել է 0․25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 1.75%
Կենտրոնական բանկի խորհուրդը 2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ի նիստում որոշեց կապիտալի հակացիկլիկ շեմը (ԿՀԲ) սահմանել ռիսկով կշռված ակտիվների 1.75%-ի չափով։
Սույն որոշումը ուժի մեջ է մտնում 2025 թվականի մայիսի 1-ից։
Հիմնական տվյալներ և վերլուծություն՝ ԿՀԲ սահմանման վերաբերյալ.
1. Ֆինանսական ցիկլի աճ՝ վարկային շուկայում որոշ ոլորտներում գրանցվել են բարձր աճի տեմպեր։ Վարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշը կազմել է 68%՝ դեռևս պահպանելով բացասական շեղում՝ մոտ -6.5%;
2. Վարկային պորտֆելի աճ՝ տարվա ընթացքում բարձր մակարդակում են պահպանվել ինչպես տնային տնտեսությունների, այնպես էլ շինարարության ոլորտին տրամադրված վարկերը;
3. Հիպոտեկային վարկերի աճ՝ չնայած աճի տեմպերի որոշ նվազմանը, նոր վարկերի ծավալները մնում են համադրելի նախորդ տարիների բարձր ցուցանիշների հետ;
4. Անշարժ գույքի շուկա՝ գների աճի տեմպերը դանդաղում են, սակայն շինարարության ոլորտին տրամադրված վարկերի արագ աճը կարող է ավելացնել ռիսկերը;
5. Սթրես թեստավորում՝ գնահատվել է, որ ֆինանսական ցիկլի ընթացքում հնարավոր շոկերի դեպքում անհրաժեշտ կլինի ռիսկով կշռված ակտիվների մոտ 1.79% հավելյալ կապիտալ։
Բանկային համակարգի ներկայիս վիճակը.
Բանկերը պահպանում են շահութաբերության և կապիտալի համարժեքության բարձր մակարդակ;
ԿՀԲ շեմի բարձրացման ծախսերը ցածր են և չեն խոչընդոտի վարկավորման բնականոն գործընթացներին։
ԿՀԲ շեմի հետագա փոփոխությունները կախված կլինեն մակրոֆինանսական պայմանների և համակարգային ռիսկերի զարգացումներից։