Bloomberg-ը նախազգուշացրել է 100 տրլն դոլար արժողությամբ հարկաբյուջետային ռումբի մասին
ԱՄՀ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ այս տարի աշխարհում պետական ​​պարտքի մակարդակը կհասնի 100 տրիլիոն դոլարի՝ առաջին հերթին Չինաստանում և ԱՄՆ-ում դրա ավելացման հաշվին։
2024 թվականին «Մեծ Յոթնյակի» (G7) երկրներում պարտքի բեռի միջին մակարդակը կազմել է 125․9%, ամբողջ աշխարհում՝ 94․8%, հաշվարկել է գործակալությունը։ ԱՄՆ-ում պետական ​​պարտքը հասել է ՀՆԱ-ի 97․4%-ին, Մեծ Բրիտանիայում՝ 103․2%-ի, Ֆրանսիայում՝ 111․3%-ի, Ճապոնիայում՝ 254%-ի։
Ըստ Bloomberg-ի կանխատեսումների՝ պետական ​​պարտքը միայն կշարունակի աճել. մինչև 2050 թվականը G7-ի երկրներում այն ​​կարող է աճել մինչև 188%, ամբողջ աշխարհում՝ մինչև միջինը 122․3%:
ԱՄՀ-ի գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևան իր ելույթում շեշտեց, որ «փոխառությունների սարը» ծանրանում է աշխարհի վրա: Նա նշել է, որ կառավարությունները պետք է աշխատեն նվազեցնել պետական ​​պարտքը և վերականգնել պահուստները «հաջորդ ցնցման դեպքում, որը անպայման տեղի կունենա, և գուցե ավելի շուտ, քան մենք ակնկալում ենք»։
Տնտեսագետներն ակնկալում են, որ աշխարհում պետական ​​պարտքի մակարդակի բարձրացման ֆոնին Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը կարող է բարձրացնել տոկոսադրույքները, գրում է Bloomberg-ը։
Ռուսաստանի Բանկը կարող է կրկին բարձրացնել իր հիմնական տոկոսադրույքը հոկտեմբերին կայանալիք հանդիպման ժամանակ, այս շաբաթ լրագրողներին ասել է Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ալեքսեյ Զաբոտկինը։ Սեպտեմբերի կեսերին Ռուսաստանի Բանկը բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքը 1 տոկոսային կետով՝ մինչև 19%։ Կարգավորողն այնուհետ նշել է, որ մինչև տարեվերջ գնաճը, հավանաբար, կգերազանցի հուլիսյան կանխատեսվող 6.5–7% միջակայքը:
Ռուսաստանի արտաքին պարտքը մինչև 2023 թվականի վերջը կրճատվել է 57 մլրդ դոլարով՝ մինչև 326.6 մլրդ դոլար, ինչը 14 տոկոսով պակաս է տարեսկզբի ցուցանիշից, հայտնում է Կենտրոնական բանկը։