Վրաստանում վարկերի ծավալը կազմում է մոտ 48․5 մլրդ լարի
Վրաստանում վարկառուների 9.6%-ը ունի ժամկետանց պարտավորություններ, ինչը նշանակում է, որ նրանք չեն կարողանում մարել իրենց վարկերը։
Ըստ «Կրեդիտինֆոյի»՝ 2024 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ 185,242 վարկառուներ ունեն 30 օրից մինչև 3 տարի ուշացում, իսկ պայմանագրերի քանակը կազմում է 359,302: Ինչ վերաբերում է ծավալին, ապա խոսքը 2,163,010,159 լարի ժամկետանց վարկերի մասին է։
Նշենք, որ այս վիճակագրությունը ամիս առ ամիս աստիճանաբար նվազում է։ Համեմատության համար նշենք, որ 2024 թվականի հունիսի վիճակագրության համաձայն՝ 30 օրից մինչև 3 տարի ժամկետանց պարտավորություններ են ունեցել 187,069 վարկառուներ, ապրիլի վիճակագրությամբ՝ 192,273 փոխառու, փետրվարի վիճակագրությամբ՝ 194,745 փոխառու, 2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 201,047 վարկառու, 2023 թվականի հունվարին 224,016 մարդ ունեցել է 30 օրից մինչև 3 տարի ուշացում:
Ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ Վրաստանի ֆինանսական հատվածին 1,934,365 մարդ ունի 48,411,994,266 լարի ընդհանուր գումարի պարտքեր։
Նշենք, որ վարկերի 81․6%-ը ստացվում է բանկային հատվածից, մասնավորապես՝ այս տարվա սեպտեմբերի դրությամբ բանկերից 44,137,358,073 լարիի վարկ է վերցրել 1,578,082 վարկառու։ Բանկի վարկառուների 5․6%-ը ժամկետանց է, որը կազմում է 88,744 մարդ։
Բացի այդ, գործում են ԱՎԾ կողմից կարգավորվող այլ ֆինանսական հաստատությունների (միկրոֆինանսավորման, վարկային կազմակերպությունների) 761,554 վարկատուներ, իսկ տրամադրված վարկերի գումարը կազմում է 3,709,044,980 լարի։ Իսկ այդ ֆինանսական հաստատությունների 111,516 վարկառու ունի ժամկետանց պարտավորություն։
Եվս 20,484 մարդ 565,591,213 լարիի չափով վարկ է ստացել լիզինգային, շինարարական և այլ ընկերություններից։ Այստեղ 5,166 մարդ ունի 30 օրից մինչև 3 տարի ժամկետանց պարտավորություններ։