Ռուսաստանին բաժին է ընկնում 2024թ.-ի սեպտեմբերին ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների 53.12%-ը
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն 2024թ․-ի սեպտեմբերին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 401․82 մլն դոլար, միևնույն ժամանակ արտերկիր է փոխանցվել 304․6 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 97․24 մլն դոլար։
2024թ․-ի սեպտեմբերին Ռուսաստանից Հայաստան ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով փոխանցվել է 213․5 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 48․02 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 165․4 մլն դոլար։ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 53․12%-ը։
ԱՄՆ-ից Հայաստան փոխանցվել է 54.9 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 58.5 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է -3.6 մլն դոլար։ ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 13.67%-ը։
Մեն կղզուց Հայաստան փոխանցվել է 30․7 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ գումար չի փոխանցվել։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է 30․7 մլն դոլար։ Մեն կղզուն բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 7․65%-ը։
Շվեյցարիայից Հայաստան փոխանցվել է 11․29 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 38․11 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -26․82 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2․81%-ը։
Մեծ Բրիտանիայից Հայաստան փոխանցվել է 9․11 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 10․86 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -1․75 մլն դոլար։ Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2․27%-ը։
Վրաստանից Հայաստան փոխանցվել է 9․06 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 11․4 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -2.34 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2․25%-ը։
ԱՄԷ-ից Հայաստան փոխանցվել է 8.68 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 48․17 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -39․5 մլն դոլար։ ԱՄԷ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2․16%-ը։
Իռլանդիայից Հայաստան փոխանցվել է 8․01 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 0․36 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 7․65 մլն դոլար։ Իռլանդիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.99%-ը։
Գերմանիայից Հայաստան փոխանցվել է 6․94 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 11․34 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -4․4 մլն դոլար։ Գերմանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.73%-ը։
Ֆրանսիայից Հայաստան փոխանցվել է 4․42 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 5․6 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -1․2 մլն դոլար։ Ֆրանսիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.10%-ը։
Ղազախստանից Հայաստան փոխանցվել է 4․36 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 0․7 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ նորհոսքը կազմել է 3․63 մլն դոլար։ Ղազախստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1․08%-ը։
Այլ երկրներից Հայաստան փոխանցվել է 5․95 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 11․3 մլրդ դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -5․35 մլն դոլար։ Այլ երկրներին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1․48%-ը։