Շվեդիան որոշել է արագացնել պաշտպանական ծախսերի ավելացումը
Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիսթերսոնը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ Ստոկհոլմը մտադիր է ավելի արագ ավելացնել պաշտպանական ծախսերը, քան նախապես ծրագրված էր, և մինչև 2030 թվականը այդ ցուցանիշը հասցնել ՀՆԱ-ի 3.5%-ին:
«Դժվար է հստակ ասել, թե երբ դա բավարար կլինի: Մենք նպատակ ունենք բավականին մեծ ծախսեր անել, որպեսզի զգալիորեն մեծացնենք ՆԱՏՕ-ի եվրոպական անդամների՝ Եվրոպան պաշտպանելու կարողությունը»:
Նրա խոսքով, Ստոկհոլմը վստահ է, որ շուտով ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությունը անդամ երկրներից կպահանջի ՀՆԱ-ի 3-4%-ը ծախսել պաշտպանության վրա, իսկ Շվեդիան կկարողանա կատարել այդ խնդիրը։
Վերջին չորս տարիների ընթացքում Շվեդիան կրկնապատկել է պաշտպանական ծախսերը։ Մինչ այս պահը ակնկալվում էր, որ 2025 թվականին երկիրը կծախսի ՀՆԱ-ի 2.4%-ը, իսկ 2028 թվականին 2.6%-ը կուղղի ռազմական կարողությունների ամրապնդման վրա։
2024 թվականի դեկտեմբերի վերջին Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, գրել էր, որ այն ժամանակ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմը ՆԱՏՕ-ի եվրոպական դաշնակիցներին ասել է պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 5%-ին հասցնելու անհրաժեշտության մասին: