Ուկրաինան ստացել է ԱՄՀ-ից միլիոնավոր դոլարների հերթական տրանշը
Ուկրաինան ԱՄՀ-ից ութերորդ տրանշն է ստացել՝ 400 միլիոն դոլարի չափով։ Այս մասին հաղորդում է «Politics of the Country» Telegram ալիքը՝ հղում անելով ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոյին։
Ֆինանսավորման հաջորդ փուլն իրականացվում է «Ընդլայնված հիմնադրամի» քառամյա ծրագրի շրջանակներում: Այս գծի շրջանակներում Կիևը ստացել է ավելի քան 10.1 միլիարդ դոլար՝ նախատեսված 15.5 միլիարդ դոլարից: 2025 թվականի համար նախատեսված է մինչև 2.3 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում։ Մեկ շաբաթ առաջ պատգամավոր և Գերագույն Ռադայի հարկային կոմիտեի ղեկավար Դանիլո Գետմանցևը հայտարարել էր, որ Ուկրաինան պետք է խնայողաբար ծախսի Եվրամիությունից ստացած գումարները։ Նրա խոսքով, Կիևը հասկանում է, թե ինչպես պետք է հոգալ երկրի բյուջեի կարիքները 2025 թվականին: Սակայն նույնը չի կարելի ասել 2026 թվականի և հետագա տարիների մասին:
«Անհրաժեշտ է ինտենսիվացնել աշխատանքը գործընկերների հետ՝ առաջիկա տարիներին արտաքին աջակցության հուսալի աղբյուրներ ապահովելու համար: Ամենաակնհայտ քայլը կարծես թե ռուսական սառեցված ակտիվների ամբողջական բռնագրավումն է, որոնց մեծ մասը սառեցված է Եվրոպայում», – բացատրել է Գետմանցևը:
Դեկտեմբերին Ուկրաինայի կաբինետը հաստատել է ՎԶՄԲ բյուջետային աջակցության դրամաշնորհը մինչև 15 միլիարդ դոլարի չափով, որը պետք է մարվի՝ օգտագործելով Արևմուտքում արգելափակված ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտները: