ԱՇՈՏ ՍՈՒՔԻԱՍՅԱՆԸ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻՆ ԵՎ Ն. ԿՃՈՅԱՆԻՆ ԲԱԺՆԵՄԱՍԵՐ Է ԳՐԵԼ ԱՌԱՆՑ ՆՐԱՆՑ ԻՄԱՑՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՄԱՁԱՅՆՈՒԹՅԱՆ
«Hetq.am»-ը գրում է. «Քիչ առաջ «Հետքը» էլեկտրոնային փոստով նամակ է ստացել Աշոտ Սուքիասյանից: Հիշեցնենք, որ Քննչական գլխավոր վարչության հատուկ կարեւորագույն գործերով քննության վարչությունում երեկ որոշում է կայացվել Աշոտ Սուքիասյանին մեղադրանք առաջադրել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության (ՀՀ Քր.օր. 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ), խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու (184-րդ հոդ. 2-րդ մասի 1-ին կետ) եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու (190-րդ հոդ. 3-րդ մասի 1-ին կետ) համար: Խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, հայտարարվել է հետախուզում:
Սուքիասյանի նամակն ուղղված է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին, իսկ պատճենը՝ «Հետքին»: Հինգ էջանոց նամակն Աշոտ Սուքիասյանն ավարտում է այսպես. «Ուզում եմ անդրադառնալ օֆշորային կազմակերպությանը` WLISPERA HOLDINGS LIMITED-ին: Նախ ասեմ, որ այս կազմակերպության հիմնադիրը ես եմ եւ ես եմ բաժնեմասեր գրել Տ. Սարգսյանի եւ Ն. Կճոյանի անուններով` առանց նրանց գիտության եւ առանց նրանց համաձայնության: Դա արել եմ, որպեսզի իմ բիզնեսը զերծ պահեմ տարբեր ոտնձգություններից: Չեմ գիտակցել, որ այն կարող է հետեւանքներ ունենալ:
Ներկայացնում եմ WLISPERA HOLDINGS LIMITED-ի եւ «Ձորագյուղ» ԱԿ-ի ֆինանսական փոխանցումների հետ կապված վիճակագրությունը: Խնդրում եմ այս տեղեկություններն ի գիտություն ընդունել: Կցված են բոլոր ֆինանսական հաշիվների շարժերը»:
Նամակի տեքստն ամբողջությամբ կհրապարակենք վաղը: Աշոտ Սուքիասյանը խոստացել է նաեւ պատասխանել «Հետքի» հարցերին: «Հետքը» նաեւ հարցազրույց է արել Սիերա Լեոնեում նրա գործընկերներից մեկի հետ: Կներկայացնենք նաեւ օֆշորային մյուս ընկերությունների սեփականատերերին:»