• բարձր ռիսկային վաճառակետերում (օրինակ խաղատներ),
• ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող ծառայությունների դիմաց,
• Arca նվեր և մեկանգամյա օգտագործման համար նախատեսված քարտերով,
• կամ եթե գործարքը վերաբերում է ստացված հետվերադարձին, փոխհատուցմանը և հետգանձումներին:
Իրավաբան Հայկ Ղազազյանի կարծիքով՝ քեշբեքի ծրագիրը լայն հանրության համար ապահովում է ընդամենը ամսական 2-3 հազար դրամ շահույթ, սակայն դրա դիմաց ստեղծում է էական համակարգային ռիսկեր։ Կառավարության որոշմամբ Arca-ն պարտավորվում է ամեն ամիս Ֆինանսների նախարարությանը փոխանցել քաղաքացիների քարտային գործարքների վերաբերյալ տվյալներ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ քեշբեքի հաշվարկը իրականացնում է Arca-ն, ոչ թե պետությունը, տվյալների փոխանցումը նախարարությանը պարտադիր է։
«Մի պահ խորանանք, խոսքը բոլորիս բանկային գործարքների մասին է: Այո, դրանք ապանձնավորված են, բայց փաստացի քաղաքացիների բանկային գործարքների մասին տվյալները արդեն լինելու են Ֆինանսների նախարարության տիրապետման տակ (սա աննախադեպ է), իսկ դրանց ամբողջությամբ բացահայտման և պաշտպանությանության միջև առկա է ընդհամենը գաղտնազերծման բանալի: Թե ում են հասանելի այդ բանալիները ARCA-ում, ինչպես են դրանք պահպանվում և ինչքանով են պաշտպանված պետության հնարավոր ճնշումներից մեր այսօրվա իրականությունը հաշվի առնելով, կարելի է միայն գուշակել: Փաստն այն է, որ հունվարի 1-ից մեր բոլորի բանկային գործարքների մասով տվյալները փոխանցվելու են պետական կառույց:», – գրել է Ղազազյանը։