ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը կշարունակի նվազեցնել տոկոսադրույքը միայն գնաճի նվազման դեպքում
ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգը մտադիր է շարունակել բազային տոկոսադրույքի նվազեցումը միայն այն դեպքում, եթե երկրում գնաճի մակարդակը նվազի։ Այդ մասին նշվում է հրապարակված հաշվետվությունում, որը վերաբերում է հունվարի 27-28-ին կայացած ԴՊՀ բաց շուկայի դաշնային կոմիտեի նիստին։
«Որոշ մասնակիցներ նշել են, որ հավանաբար նպատակահարմար կլինի որոշ ժամանակ պահել տոկոսադրույքը անփոփոխ, քանի դեռ կոմիտեն մանրակրկիտ գնահատում է մուտքագրվող տվյալները, և այդ մասնակիցներից մի քանիսը կարծիք են հայտնել, որ լրացուցիչ մեղմացումը կարող է անհիմն լինել, քանի դեռ չկան հստակ նշաններ, որ գնաճի նվազման գործընթացը կրկին վստահորեն վերադարձել է բնականոն հուն», – ասվում է փաստաթղթում։
Միևնույն ժամանակ, նիստի որոշ մասնակիցներ չեն բացառել տարվա ընթացքում տոկոսադրույքի բարձրացման հնարավորությունը։
«Վերանայում դեպի բարձրացում կարող է նպատակահարմար լինել, եթե գնաճը մնա սահմանված նպատակից բարձր մակարդակի վրա», – նշվում է հաշվետվությունում։
Հունվարին կարգավորիչի նիստի արդյունքներով պահպանել է հիմնական տոկոսադրույքը 3.5-3.75% միջակայքում՝ երեք անընդմեջ նվազեցումից հետո։ ԴՊՀ հաջորդ նիստի արդյունքները կհրապարակվեն մարտի 18-ին։