2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ՀՀ բանկերի մուծած հարկերի ծավալն աճել է 20.88%-ով. առաջատարն ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿՆ է
Պետական Եկամուտների Կոմիտեի կողից հրապարակվել է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատու ընկերությունների 2018թ. հունվար-սեպտեմբերի ցուցակը, որտեղ ներկայացված են նաև Հայաստանում գործող բանկերը։
Ցուցակի 19-րդ հորիզոնականում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿՆ է, հունվար-սեպտեմբերին մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 4.982 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 1.630 մլրդ դրամով կամ 48.62%-ով։
20-րդ հորիզոնականում ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 4.953 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 1.715 մլրդ դրամով կամ 52.97%-ով։
30-րդ հորիզոնականում ԻՆԵԿՈԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 3.873 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 1.384 մլրդ դրամով կամ 55.60%-ով։
34-րդ հորիզոնականում ԱՐԴՇԻՆԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 3.495 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից պակաս է 0.494 մլրդ դրամով կամ 12.40%-ով։
35-րդ հորիզոնականում ՎՏԲ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 3.427 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.130 մլրդ դրամով կամ 3.95%-ով։
39-րդ հորիզոնականում ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 3.151 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.482 մլրդ դրամով կամ 18.08%-ով։
44-րդ հորիզոնականում ԿՈՆՎԵՐՍ ԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 2.833 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.937 մլրդ դրամով կամ 49.40%-ով։
60-րդ հորիզոնականում ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.988 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.589 մլրդ դրամով կամ 42.09%-ով։
69-րդ հորիզոնականում ՅՈՒՆԻԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.742 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից պակաս է 0.329 մլրդ դրամով կամ 15.87%-ով։
73-րդ հորիզոնականում ԱՐՄՍՎԻՍԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.669 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.140 մլրդ դրամով կամ 9.19%-ով։
76-րդ հորիզոնականում ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.570 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.167 մլրդ դրամով կամ 11.94%-ով։
84-րդ հորիզոնականում ԱՅԴԻ ԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.465 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից պակաս է 0.470 մլրդ դրամով կամ 24.31%-ով։
92-րդ հորիզոնականում ԷՅՉ-ԷՍ-ԲԻ-ՍԻ ԲԱՆԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.372 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.836 մլրդ դրամով կամ 156.02%-ով։
138-րդ հորիզոնականում ԷՎՈԿԱԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 0.898 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից պակաս է 0.181 մլրդ դրամով կամ 16.79%-ով։
163-րդ հորիզոնականում ՄԵԼԼԱԹ ԲԱՆԿՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 0.722 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.256 մլրդ դրամով կամ 54.97%-ով։
314-րդ հորիզոնականում ԲԻԲԼՈՍ ԲԱՆԿ ԱՐՄԵՆԻԱՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 0.356 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 0.140 մլրդ դրամով կամ 64.68%-ով։
598-րդ հորիզոնականում ԱՐՑԱԽԲԱՆԿ ՓԲԸ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂՆ է, նշված ժամանակահատվածում մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 0.170 մլրդ դրամ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից պակաս է 0.003 մլրդ դրամով կամ 1.57%-ով։
2018թ. առաջին երեք եռամսյակի ընթացքում ՀՀ-ում գործող 17 բանկի կողմից մուծվել է 31.987 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2017թ. համանման ցուցանիշից ավել է 6.680 մլրդ դրամով կամ 20.88%-ով (2017թ. ցուցանիշում ընդգրկված են նաև ԱՌԷԿՍԻՄԲԱՆԿ ԳԱԶՊՐՈՄԲԱՆԿԻ ԽՈՒՄԲԻ՝ 0.167 մլրդ և ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԲԱՆԿԻ կողմից մուծված 0.083 մլրդ դրամը)։