Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողներ՝ 2019թ. առաջատարը Գրանդ Տոբակոն է
Պետական Եկամուտների Կոմիտեն հրապարակել է 2019թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն, խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Գրանդ Տոբակոն։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 57.05 մլրդ դրամ՝ 2018թ. ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 35.09%-ով կամ 14.82 մլրդ դրամով։ 2018թ.-ին Գրանդ Տոբակոն 2-րդն էր։
Երկրորդ տեղում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը՝ 51.36 մլրդ դրամ հարկ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 0.27 մլրդ դրամով կամ 0.52%-ով։ 2018թ.-ին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն առաջատարն էր։
Եռյակը եզրափակում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 43.64 մլրդ դրամ հարկ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ՝ +3.57 մլրդ կամ +8.90%։ 2018թ.-ին Գազպրոմ Արմենիան նույնպես 3-րդն էր։
Չորրորդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 19.22 մլրդ դրամ հարկ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 6.14 մլրդ դրամով կամ 46.98%-ով։ 2018թ.-ին ընկերությունն 9-րդն էր։
Հինգերորդ տեղում է Ջեյ Թի Այ Արմենիան՝ 16.44 մլրդ դրամով և արձանագրած 2.46 մլրդ կամ +17.60% աճով։ 2018թ.-ին ընկերությունը 7-րդն էր։
Ֆլեշը 6-րդ հորիզանականում է, ընկերությունը բյուջե է մուծել 15.99 մլրդ դրամ հարկ, 2018թ. ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 4.47 մլրդ դրամով կամ 38.84%-ով։ 2018թ.-ին Ֆլեշը 10-րդն էր։
ՍիՓիԷս Օիլը 7-րդն է՝ 14.05 մլրդ դրամ՝ -4.22 մլրդ դրամ կամ -23.12%։ 2018թ.-ին ընկերությունը ցուցակի 4-րդ հորիզոնականում էր։
Ֆիլիպ Մորիս Արմենիան ութերորդն է՝ 13.70 մլրդ դրամ՝ +0.15 մլրդ դրամ կամ +1.14%։ 2018թ.-ին ընկերությունը ցուցակի 8-րդ հորիզոնականում էր։
Իններորդ տեղում է Գեոպրոմայնինգ Գոլդը՝ 13.66 մլրդ դրամ՝ -2.45 մլրդ կամ -15.22%։ 2018թ.-ին ընկերությունը ցուցակի 5-րդ հորիզոնականում էր։
ՎԵՈՆ Արմենիան եզրափակում է տասնյակը՝ 12.24 մլրդ դրամ՝ +8.45 մլրդ դրամ կամ +222.93%։ 2018թ.-ին ընկերությունը ցուցակի 45-րդ հորիզոնականում էր։
Առաջին տասնյակում տեղ զբաղեցրած ընկերություններից 3 ներկայացնում են էներգակիրների, 4՝ ծխախոտագործության, 2՝ հանքարդյունաբերության և 1՝ հեռահաղորդակցության ոլորտները։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 257.37 մլրդ դրամ հարկ, ինչը տասնայկում տեղ զբաղեցրած ընկերությունների 2018թ. ցուցանիշից ավել է 33.66 մլրդ դրամով կամ 15.07%-ով, իսկ 2018թ. առաջին տասնյակի կողմից արձանագրված ցուցանիշներից ավել է 22.8 մլրդ դրամով կամ 9.72%-ով։
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 643.06 մլրդ դրամ է, ինչը 67.54 մլրդ դրամով կամ 11.74%-ով գերազանցում է 2018թ.-ի ցուցանիշը։
Առաջին 1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 1,061.19 մլրդ դրամ, ինչը 2018թ.-ի ցուցանիշից ավել է 122.01 մլրդ դրամով կամ 12.99%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 24.25 տոկոսը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 60.6 տոկոսը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 29/01/20 դրությամբ՝ 478.58 դրամ) , ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 537.78 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 1,34 մլրդ դոլար և 1000-ի կողմից՝ 2.22 մլրդ դոլար։