Սերգեյ Ներսեսյանն ընտրվեց Երևանի փոխքաղաքապետ
Երևան քաղաքի ավագանու 5-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստի ընթացքում Սերգեյ Ներսեսյանն ընտրվել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ:
Արմենպրեսի հաղորդմամբ՝ որոշումն ընդունվել է 47 «կողմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայներով:
«Իմ քայլը» խմբակցության ավագանու անդամ Գրիգոր Երիցյանը Ներսեսյանից հետաքրքրվեց, թե որոնք են իր համար առաջնային խնդիրները, որ պատրաստվում է լուծել մոտ ապագայում:
«Ես արդեն իսկ ծանոթացել եմ ապագայում իմ ենթակայության տակ գտնվող վարչությունների հետ: Ընթացքի մեջ են առաջիկայում կատարվելիք աշխատանքների ուսումնասիրությունները: Հաջորդիվ, հանդիպումների ընթացքում, հանդես կգամ առկա խնդիրներով և դրանց լուծումներով»,- նշեց Ներսեսյանը:
«Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը հարց ուղղեց, թե արդյոք կհամաձայնի՞ Սերգեյ Ներսեսյանը, եթե քաղաքապետի կողմից լինի առաջարկություն՝ որևէ գործարարից շինթույլտվության դիմաց ստանալ գույք կամ ծառայություն:
«Ցանկացած հանձնարարական իմ  վերադասի կողմից, որը չի խախտում մեր օրենսդրության պահանջները, միանշանակ արվելու է: Ես սովոր եմ իմ ամբողջ կարիերայի ընթացքում, որ եթե ունենք խնդիրներ, և եթե մենք թիմ ենք, պետք է միասնաբար լուծենք խնդիրները»,- ասաց Սերգեյ Ներսիսյանը:
ԲՀԿ խմբակցությունից Հռիփսիմե Առաքելյանը նկատեց, որ Սերգեյ Ներսեսյանը եղել է ԱԺ պատգամավոր Երջանիկ Հակոբյանի օգնականը, և տվյալ պատգամավորը որևէ օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես չի եկել: Ավագանու անդամը հույս հայտնեց, որ Սերգեյ Ներսեսյանը որպես Երևանի փոխքաղաքապետ պասիվ չի լինի:
Իր ամփոփիչ խոսքում թեկնածուն ասաց, որ կփորձի թիմի հետ միասին լուծել բոլոր խնդիրները, ցույց տալ, որ չկան անլուծելի խնդիրներ:
Սերգեյ Ներսեսյանը եղել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Երջանիկ Հակոբյանի օգնականը: Նա 29 տարեկան է:
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 48-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ քաղաքապետի տեղակալներին քաղաքապետի ներկայացմամբ նշանակում է ավագանին:
Հուլիսի 14-ին Երևանի արդեն նախկին փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը սեփական դիմումի համաձայն դադարեցրել էր պաշտոնավարումը: