ԱԺ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ԱՊԱԳԱ ՏՆՏԵՍԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԵՏ
Երեկ՝ ապրիլի 18-ին, Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի ուսանողների հետ:
ԱԺ նախագահը ուսանողներին ներկայացրել է խորհրդարանի հիմնական գործառույթները` մանրամասնելով օրինաստեղծ աշխատանքի առանձնահատկությունները, այդ թվում` իշխանություն-ընդդիմություն համատեքստում: Նշվել է, որ հիմնական գործնական աշխատանքը կատարվում է մասնագիտացված  տասներկու հանձնաժողովներում: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ իշխանության երեք թեւերի տարանջատման` Սահմանադրությամբ ամրագրված  սկզբունքին` զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմը բացատրելով ապագա տնտեսագետների համար հասկանալի` բյուջետային գործընթացներով. բյուջեի նախագիծը  ներկայացնում է խորհրդարանական մեծամասնության  ձեւավորած գործադիր իշխանությունը, այն հաստատում է օրենսդիր մարմինը եւ հետագայում ստանում կառավարության  հաշվետվությունը կատարողականի մասին: Պրն Նիկոյանը մանրամասնել է նաեւ հանրապետության նախագահի եւ խորհրդարանի փոխհարաբերությունները:
Ուսանողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ու նախընտրական քարոզչությանը: Պրն Նիկոյանը քարոզչության ընթացքում պետության դերակատարությունը համարել է բոլոր ուժերի համար հավասար հնարավորություններ ապահովելը:
Ապագա տնտեսագետների հարցերի գերակշիռ մասը` ուղղված խորհրդարանի ղեկավարին, վերաբերում էին օրենքների ընդունմանը:
Գյումրիից ժամանած ուսանողները Աժ նախագահի տեսակետներն են լսել նաեւ համայնքների խոշորացման, զբաղվածության խնդրի լուծման, կուսակցությունների թվի վերաբերյալ:
Ուսանողներին հետաքրքրել են նաեւ խորհրդարանի աշխատանքի արդյունավետության խնդիրը: ԱԺ նախագահը նշել է, որ գնահատականն ընտրությունների միջոցով պետք է տա ժողովուրդը: Թեեւ ԱԺ-ի գործունությունը բաց է հասարակության համար եւ երբեմն քննադատության է ենթարկվում` հենց այդ հանգամանքով պայմանավորված, կա նաեւ ոչ այնքան հրապարակային ոլորտ` խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Աժ նախագահն արձանագրել է, որ արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հաճախ է հաջողվում կանխել հակահայկական բանաձեւերի ընդունումը միջազգային կառույցներում: