Տիգրան Արզումանյանն Աստանայում ելույթ է ունեցել էներգախնայողության առաջին միջազգային համաժողովին
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են արդյունաբերության էներգաարդյունավետության, քաղաքային միջավայրի և բնակարանային ծառայությունների և կոմունալ ծառայությունների, էներգաարդյունավետության սերտիֆիկացման և մակնշման վերաբերյալ կարևոր հիմնահարցեր: Քննարկմանը մասնակցել են պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների, բիզնես կառույցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև փորձագետներ: Ելույթ ունենալով  համաժողովում «Էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության ներկա քաղաքականությունը Հայաստանում» թեմայով՝  Տիգրան Արզումանյանը ներկայացրել է այդ ուղղությամբ  իրականացվող կարևորագույն միջոցառումներն ու աշխատանքները: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկացավ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից։
Նախարարի տեղակալը մասնակցել է նաև համաժողովի շրջանակում իրականացվող «Վմեստե Յարչե» փառատոնի նախաձեռնության փոխանցման հանդիսավոր արարողությանը, որի  ընթացքում փառատոնի  կամակերպման հերթական՝ 2019թ.  նախաձեռնությունը  փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
Այցի շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխգործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի միջև, «Վմեստե Յարչե» նախաձեռնությանը միացած ԵԱՏՄ/ԱՊՀ տարածաշրջանի այլ երկրներում մշակել ծրագրեր՝ ուղղված էներգախնայողության հիմնահարցերի իրազեկման բարձացմանը և այդ գործողություններում երիտասարդների ներգրավմանը:
Նշենք, որ էներգախնայողության առաջին միջազգային համաժողովը կազմակերպել էին ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Ղազախստանի գրասենյակը և Ղազախստանի Հանրապետության ներդրումների և զարգացման նախարարությունը: