ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀԱՅ ԵՎ ԼԵՀ ԳՈՐԾԱՐԱՐՆԵՐԻ ՀԵՏ
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին և Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը երեկ երեկոյան հանդիպում են ունեցել հայ և լեհ գործարարների հետ, ողջունել հայ-լեհական գործարար համաժողովի մասնակիցներին: Իր ողջույնի խոսքում ՀՀ նախագահը, մասնավորապես, նշել է.  «Նման հանդիպումների, համաժողովների կլոր սեղանների պարբերաբար կազմակերպումը լավ հնարավորություն է գործարարների համար` հաստատելու կապեր և ուրվագծելու հետագա համագործակցության ուղիները: Դրանք էապես նպաստում են առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանը և տնտեսական օղակների միջև փոխշահավետ համագործակցության հաստատմանը: Վերջին 20 տարիներին հայ-լեհական տնտեսական հարաբերությունները բնականոն զարգացում են ապրել, ոլորտը կարգավորված է մի շարք երկկողմ պայմանագրերով: Բայց պետք է ընդունել, որ դեռևս շատ աշխատանք ունենք անելու` երկկողմ առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու, չիրացված ներուժն օգտագործելու համար: Այսօրվա առևտրաշրջանառության ծավալները մեզ չեն կարող գոհացնել. 32 մլն. դոլարը մեր հնարավորությունների համար շատ չնչին ցուցանիշ է: Կարծում եմ, որ անհրաժեշտ է երկուստեք լուրջ աշխատանք տանել, որպեսզի հայ-լեհական առևտրատնտեսական հարաբերությունները հասնեն քաղաքական, մշակութային և այլ ոլորտներում մեր փոխգործակցության մակարդակին»:
«Ուրախ եմ, որ վերջին երկու տարում որոշակի դրական տեղաշարժի ենք հասել: Տեղի է ունեցել Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երկու նիստ՝ մեկը Երևանում, մյուսը Վարշավայում, արդեն հաստատվել է Վարշավա-Երևան օդային չվերթը: Կարծում եմ, սա դրական ազդեցություն կարող է ունենալ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով լեհ գործարարների համար հնարավոր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներին:
Հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ աշխատանքներ են իրականացվում հարկային, մաքսային ոլորտներում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ, ինչն ավելի հասանելի, թափանցիկ և դյուրին կդարձնի բիզնես ընթացակարգերը և այսպիսով՝ զգալիորեն կնպաստի երկկողմ գործընկերային կապերի ակտիվացմանը:
«Հայաստանի ավանդույթները, գիտական և տեխնոլոգիական ներուժը զարգացման նախադրյալներ են ստեղծել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնիկայի, դեղագործության, քիմիական արդյունաբերության ոլորտների համար: Այստեղ իրոք հնարավորությունները շատ են: Հայաստանում բացվում են Ազատ առևտրի գոտիներ, որտեղ գործարարները Հայաստանի համար նորարարական-փորձարարական աննախադեպ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություն են ստանում: Ազատ առևտրի գոտիները կարող են խթան հանդիսանալ ոչ միայն Հայաստանի գործարարների նորարարական նախաձեռնությունների իրականացման, այլ նաև լեհ ու այլ երկրների գործարարների համար: Մենք պատրաստակամ ենք այս ուղղությամբ նույնպես քայլեր ձեռնարկել` մեր տնտեսության մեջ լեհական կապիտալի ծավալների մեծացման նպատակով:
Երկկողմ համագործակցության մեծ հորիզոններ են բացվում նաև Հայաստանում ներկայումս արագ զարգացող ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտներում` «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու, նոր ատոմակայանի կառուցման ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում: Դրանք մի քանի միլիարդանոց ծրագրեր են և լավ հնարավորություն են բացում լեհական ընկերությունների համար»,-ընդգծել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, համագործակցության լուրջ ներուժ կա գյուղատնտեսական արդյունաբերության, շինարարության, թեթև արդյունաբերության, ոսկերչության, զբոսաշրջության, քիմիայի ոլորտներում: Նախագահը հաջողություն է մաղթել հայ և լեհ գործարարներին և հույս հայտնել, որ Լեհաստանի նախագահի հաջորդ այցելության ընթացքում Հայաստանում կլինեն լեհ ներդրողներ, կարձանագրվի ապրանաքաշրջանառության ծավալների եռակի, քառակի աճ:
ԼՀ նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին շնորհակալություն է հայտնել իր այցելության ընթացքում գործարար շրջանակների հանդիպման հնարավորության համար, ընդգծելով, որ Լեհաստանում պատրաստակամությամբ և հաճույքով են հիշում հայ-լեհական հարաբերությունների դարավոր պատմությունը, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայությունն ու այն նպաստը, որ նրանք ունեցել են Լեհաստանի պատմության ընթացքում: