ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԸ ԲԱՐՁՐ Է ԳՆԱՀԱՏԵԼ ՄԱԿ-Ի ԿԱՌՈՒՅՑՆԵՐԻ ՋԱՆՔԵՐԸ` ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՂ ԾՐԱԳՐԵՐՈՒՄ
Հնարավոր համագործակցության, երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և ընդլայնման հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևայի փետրվարի 14-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ։
Դաֆինա Գերչևան քաղաքապետին է  ներկայացրել քաղաքի արտաքին լուսավորության  համակարգում էներգախնայողության ծրագրի առաջարկ, որը, ֆինանսական աջակցություն ստանալու նպատակով, կներկայացվի Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամին։ Ծրագրի արդյունքում, փորձագիտական հաշվարկներով,  մայրաքաղաքում էներգածախսերը կկրճատվեն շուրջ 4 անգամ։
Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնահատել ջանքերը, որ գործադրում են ՄԱԿ-ի կառույցները Հայաստանում  իրականացվող տարբեր ծրագրերում։  <<Քաղաքապետարանը համագործակցության համար բաց է ցանկացած բնագավառում և ակնկալում է ՄԱԿ-ի աջակցությունն այն ոլորտներում, որոնք կնպաստեն Երևանի զարգացմանը>>,- նշել է քաղաքապետը։ Քաղաքապետը կարևորել է գործակցությունը հատկապես քաղաքային կառավարման ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման, առողջապահական, տրանսպորտի, կոմունալ տնտեսության կառավարման, կրթական և մի շարք այլ ոլորտներում։
ՄԱԿ-Ի մշտական համակարգողը աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել` նշելով, որ կազմակերպությունը տարբեր բնագավառներում նման գործակցության փորձառություն ունի և պատրաստ է այն իրականացնել նաև Երևանում։
<<Այսօր մեզ համար շատ կարևոր է Երևանում գրավիչ բիզնես միջավայրի ստեղծումը և ներդրողների գրավումը։ Իմ համոզմամբ` կան մի շարք ոլորտներ, որոնք ավելի լավ կարող են կառավարվել մասնավոր հատվածի կողմից։ Քաղաքապետարանն այդ դեպքում միայն վերահսկողական գործառույթներ կիրականացնի>>,- ընդգծել է քաղաքապետը։
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է նաև տիկին Գերչևայի կողմից ներկայացված <<Գեղեցիկ Երևան>> ծրագիրը, որի գաղափարը Երևանը զբոսաշրջության տեսանկյունից առավել գրավիչ դարձնելն է։
Կողմերը պայմանավորվել են առաջիկայում ավելի առարկայական քննարկել առաջարկված և նախատեսվող համատեղ ծրագրերը։