«Nasdaq»-ը շնորհավորել է հայկական ստարտափներին աջակցող Օրիոնին՝ $27 միլիոն ներդրումների համար
Աշխարհի խոշորագույն ֆոնդային բորսաներից մեկը՝ «Nasdaq»-ը շնորհավորել է «BAJ Accelerator»-ին և «Orion Worldwide Innovations»-ին՝ 2021 թվականին 27 միլիոն դոլար ներդրումների ներգրավման համար: Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, ներդրումներն ուղղվել են Security, SaaS, Robotics, FinTech և AI  ոլորտներում գործող հայկական ստարտափներին: «Օրիոնը» Նյու Յորքում հիմնադրված ընկերություն է, որը 2 տարի առաջ գրասենյակ է բացել նաև Հայաստանում: Եվս 20 միլիոն դոլարի գործարքներ ավարտական փուլում են։
Շնորհավորանքը հրապարակվել է Նյու Յորքի Թայմս Սքուեր հրապարակում զետեղված «Nasdaq»-ի ահռելի լուսավահանակին (լուսանկարը կցված է): Մասնավորապես նշված է. ««Nasdaq»-ը շնորհավորում է «BAJ Accelerator»-ին և «Orion Worldwide Innovations»-ին՝ իր ծրագրերի մաս կազմող ընկերությունների համար 2021թ. 27 միլիոն դոլար ներգրավելու համար»:
«Մենք մեծ երախտագիտությամբ ընդունեցինք «Nasdaq»-ի այս գնահատանքը: Հայկական տաղանդները շատ առաջադեմ պրոդուկտներ են ներկայացնում, և ուրախ ենք, որ մեր միջոցով աշխարհում ավելի տեսանելի են դառնում հայկական ստարտափների հաջողությունները: Հունիսին առաջին անգամ կկազմակերպենք «Orion Summit 2022», որն առիթ կդառնա նաև ամփոփելու մեր պորտֆոլիոյի մաս կազմող առաջիկա միաեղջյուրների և հայկական ստարտափ էկոհամակարգի հետ համատեղ մեր ձեռքբերումները»,- նշել է «Orion Worldwide Innovations Armenia»-ի համահիմնադիր, տնօրեն Դիանա Արզումանյանը։
«BAJ Accelerator»-ը աճն արագացնող ծրագիր է, որը նախատեսված է «Seed»-ից «Series A+» փուլերի ստարտափների համար: «BAJ Accelerator»-ը աշխարհում առաջինն է, որն «արագացնում է տեխնոլոգիաների զարգացումը», հասունացնում է ստարտափները` դարձնելով ներդրումների ենթակա: Ծրագիրն ընդգրկում է թեմաների տպավորիչ շրջանակ, այդ թվում՝ ֆինանսավորման, աճի, բիզնեսի, իրավաբանական, ներդրումների, ակադեմիական: «BAJ Accelerator»-ը իր արագընթաց զարգացումն է բերում «Քիչ խոսակցություններ, շատ գործարքներ» տեսլականով: