«Բվիկ» կրթական հիմնադրամի «Տո՛ւր լույս» առաջին մրցույթը կայացավ «Մանկավարժական մտքի VI փառատոն»-ի շրջանակում
Դեկտեմբերի 14-ին «Գլոբալ Բրիջ» կրթահամալիրում տեղի ունեցավ վեցերորդ «Մանկավարժական մտքի փառատոն»-ը՝ միավորելով ուսուցիչներին և աշակերտներին՝ փոխանակելու լավագույն փորձն ու գաղափարները։ Այս տարի փառատոնի գլխավոր գործընկերը «Բվիկ» կրթական հիմնադրամն էր, որը ձգտում է ձևավորել ավելի կրթված և զարգացած հասարակություն՝ առաջնորդվելով «Բացի՛ր գիրքը, բացի՛ր միտքդ» կարգախոսով։
«Բվիկ» կրթական հիմնադրամը հիմնադրվել է 2024 թվականին և նպատակ ունի բարձրացնել գրագիտության մակարդակը, խթանել քննադատական մտածողությունը և զարգացնել սոցիալական կարևոր հմտություններ։ Հիմնադրամը կազմակերպում է ընթերցանության մրցույթներ, գրքերի առցանց քննարկումներ, ինչպես նաև փափուկ հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացներ։
Փառատոնի շրջանակում «Բվիկ»-ը կազմակերպեց «Տո՛ւր լույս» խորագրով մրցույթը՝ ուսուցիչների համար, որին մասնակցեցին 165 մանկավարժներ։ Հաղթող ճանաչվեց Երևանի թիվ 86 դպրոցի ուսուցչուհի Խոնարհ Գրիգորյանը, ով ստացավ Դիլիջանի «Հովեր բուտիկ հոթել»-ում երկօրյա հանգստի նվեր քարտ։
Բացի դրանից, հիմնադրամը երեք լավագույն մասնակից դպրոցներին նվիրեց գեղարվեստական գրքեր՝ դպրոցական գրադարանները հարստացնելու նպատակով։
Ինչպես նշեց ԿԶՆԱԿ հիմնադրամի մասնագետ և «Գլոբալ Բրիջ» կրթահամալիր ծրագրի համակարգող Աստղիկ Բալայանը. «Այս տարի փառատոնն արձանագրել է նոր ցուցանիշներ. ստացվել է 114 հայտ, որոնցից ընտրվել է մոտ 80-ը, և գրանցվել է ավելի քան 800 մասնակից։ Փառատոնի շրջանակում հանդես են եկել 18 խոսնակներ՝ իրենց եզակի փորձով և հաջողություններով»։
«Բվիկ» կրթական հիմնադրամը շարունակում է իր գործունեությունը՝ աջակցելով կրթական նախաձեռնություններին և ձևավորելով գրագիտության և ինքնազարգացման մշակույթ, իսկ մասնակցությունն այս փառատոնին ևս մեկ քայլ էր դեպի կրթական նորարարությունների խթանում և ուսուցիչների դերի արժևորում։