ԱԶԲ – ԱՐՏԵՐԿՐԻՑ ՓՈԽԱՆՑՎՈՂ ՏՐԱՆՍՖԵՐՏՆԵՐԻՑ ԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՇԱՐՔՈՒՄ ԱՄԵՆԱՔԻՉԸ ԿԱԽՎԱԾ Է ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ասիական զարգացման բանկը հրապարակել է իր 40-րդ զեկույցը, որտեղ ներկայացված է ասիական և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանների երկրներում հիմնական տնտեսական զարգացումները: Այս զեկույցի համաձայն Ադրբեջանի տնտեսությունը կովկասյան տարածաշրջանի մյուս երկրների համեմատությամբ ամենաքիչ է կախված արտերկրից իրականացվող դրամային փոխանցումներից և տրանսֆերտներից:
Հրապարակած տվյալների համաձայն 2008թ. ընթացքում արտերկրից Ադրբեջան փոխանցված տրանսֆերտների և վճարումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 1554,3 մլն դոլար: Այս ցուցանիշը կազմում է երկրի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 3,4%-ը: Նույն ժամանակահատվածում Վրաստան փոխանցվել է 732,1 մլն դոլար, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 5,7%-ը, իսկ արտերկրից Հայաստան փոխանցված տրանսֆերտների ընդհանուր ծավալը կազմել է   1062,1 մլն դոլար, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 8,9%-ը: Նշենք նաև, որ 2006թ. և 2007թ.  արտերկրից կատարված դրամային փոխանցումների ծավալն Ադրբեջանում կազմել է համապատասխանաբար 812,5 մլն դոլար (ՀՆԱ-ի 3,9%) և 1287,3 մլն դոլար (ՀՆԱ-ի 4,1%), Վրաստանում` 485,3 մլն դոլար (ՀՆԱ-ի 6,3%) և 695,7 մլն դոլար (6,8%), իսկ Հայաստանում` 658,1  մլն դոլար (ՀՆԱ-ի 10,3%) և 845,9 մլն դոլար (ՀՆԱ-ի 9,2%):
Նշենք, որ այս երկրների շարքում միայն Հայաստանում է գրանցվել արտերկրից իրականացվող դրամային փոխանցումներից տնտեսության կախվածության դինամիկ անկում: