ՀԱՐԵՎԱՆՆԵՐԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՆՈՐ ՄԻՋՈՑՆԵՐ ԵՆ ԽՆԴՐՈՒՄ. ՀԱԿԱՃԳՆԱԺԱՄԱՅԻՆ ՆՈՐ ՓԱԹԵԹ ՎՐԱՍՏԱՆՈՒՄ
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գուլիաուրին հայտարարել է, որ կառավարության կողմից ընդունվել է նոր հակաճգնաժամային փաթեթ, որի հիմնական նկատակներն են տնտեսության խթանումը, բանկային ոլորտի ակտիվության բարձրացումը, շինարարության աջակցումն ու տնտեսության նկատմամբ վստահության բարձրացումը: Նա նշել է, որ կառավարությունը ուսումասիրել է հակաճգնաժամային ծրագրերի տասնյակ այլընտրանքային տարբերակներ և ընդունել Վրաստանի տնտեսությանն առավել բնորոշ և ժամանակի առումով արդյունավետ տարբերակը: Նշենք, որ Վրաստանի հակաճգնաժամային փաթեթի առաջնային կետ է հանդիսանում աջակցությունը շինարարության ոլորտին, որը նախատեսում է շինարարական ընկերություններին պետական երաշխիքների տրամադրում: Վարչապետը նշել է, որ այս ծրագրի շրջանակներում կառավարությունը նախատեսում է աջակցություն ցույց տալ մոտ 20 շինարարական ընկերությունների: Հակաճգնաժամային փաթեթի երկրորդ կետով նախատեսվում է աջակցություն փոքր և միջին բիզնեսին, մասնավորապես կառավարությունը նախատեսում է տարբեր միջոցառումների իրականացում, որոնք կնպաստեն բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալի ընդլայմանը: Նշենք, որ Վրաստանի կառավարությունն իր այս նոր հակաճգնաժամային ծրագրի ֆինանսավորումն ապահովելու նպատակով դիմել է միջազգային կառույցներին: Նախնական հաշվարկների համաձայն նոր հակաճգնաժամային փաթեթի իրականացման համար կպահանջվի մոտ 200 մլն դոլար: