ՕՐԱՆԺ ԱՐՄԵՆԻԱ – ՎԱՀԱԳՆԱՁՈՐԻ ՄԱՆԿԱՊԱՐՏԵԶԻ ՎԵՐԱԲԱՑՄԱՄԲ ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ 2010-Ի ԲԱՐԵԳՈՐԾԱԿԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
Լոռու մարզի Վահագնաձոր գյուղի մանկապարտեզի վերաբացմամբ Orange-ը մեկնարկում է 2010թ. իր  բարեգործական ծրագիրը: Այս նախագծով սկիզբ է դրվում երեխաների կրթությանը, դաստիարակությանը, մշակութային և տեղեկատվական զարգացմանը, ժամանցին ուղղված նախագծերի շարքին, որոնք կիրականացվեն այս տարվա ընթացքում: Նախագծի շրջանակներում առանձին ուշադրություն կհատկացվի Հայաստանի հատկապես հեռավոր և սահմանամերձ գյուղերում իրականացվող ծրագրերին: Ծրագրերն իրականացվելու են «Շեն» բարեգործական կազմակերպության հետ համատեղ, որն արդեն ավելի քան 20 տարի ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանի հեռավոր և խոցելի համայնքների սոցիալական և տնտեսական զարգացմանը` ծրագրերում ներգրավելով համայնքի անդամներին:
Orange-ի և Շենի համատեղ ջանքերով վերաբացված Վահագնաձորի մանկապարտեզն այսօր կարող է ընդունել 30 երեխայի: Մանկապարտեզն արդեն մի քանի տարի է, ինչ փակ էր շենքի անբարեկարգ վիճակի, ջրի բացակայության պատճառով: Շենքի ջեռուցման, հարմարավետ կահավորման և բակի մաքրման աշխատանքների համար Orange-ը տրամադրել է մոտ 8մլն դրամ: Մանկապարտեզների առկայությունը կարևոր նախապայման է համայնքի զարգացման համար, քանի որ մայրերը, իրենց երեխաներին մանկապարտեզ ուղարկելով, հնարավորություն են ստանում աշխատել, ինչն ուղղակիրեն նպաստում է ընտանիքի տնտեսական վիճակի բարելավմանը:
«Մենք գիտակցում ենք, թե որքան կարևոր է ձեռնարկությունների դերը երկրի կայուն զարգացման համար, այդ նպատակով էլ մեր ընկերությունն իր ներդրումն է ունենալու Հայաստանի զարգացման գործում: Կարծում ենք, երեխաների, նրանց կրթության, դաստիարակության, մշակութային զարգացման հարցերն ամենակարևորներից են, քանի որ յուրաքանչյուր երկրի ապագա հաջողությունները կախված են երեխաների նկատմամբ մեր ցուցաբերած այսօրվա ուշադրությունից: Երեխաների զարգացմանն ուղղված ծրագրերը կարելի է համարել իսկական երկարաժամկետ ներդրում», ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան Վահագնաձորի մանկապարտեզի բացման արարողության ժամանակ:
«Շեն»-ի հետ ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում Orange-ն այս տարվա ընթացքում նախատեսում է իրականացնել Հայաստանի հեռավոր մի շարք այլ գյուղերի մանկապարտեզների ջեռուցուման և կահավորման ծրագրեր, աջակցել համայնքային կենտրոնների վերականգնմանը, ինչպես նաև հիմնել ինտերնետով համալրված համակարգչային սրահներ, ինչը թույլ կտա այդ գյուղերի բնակիչներին մոտ լինել աշխարհին: Դրա համար կարևոր նախապայման է Orange-ի ընդարձակ 3G+ ծածկույթը, որի շնորհիվ Հայաստանի բազմաթիվ հեռավոր գյուղեր արդեն իսկ ապահովված են ինտերնետ հասանելիությամբ:
«Արդեն բազմաթիվ տարիներ ի վեր «Շեն» ԲՀԿ-ն զբաղվում է զարգացման ծրագրերով և աշխատում բացառապես Հայաստանի աղքատ գյուղերում: Մինչ այժմ մենք աշխատել ենք Հայաստանի 250-ից ավելի համայնքներում` իրականացնելով երկարատև կայուն ծրագրեր և այսօր մեզ համար ավելի քան ուրախալի է, որ Orange-ը նույնպես կիսում է մեր մոտեցումները, այն է` հետևողական կերպով աջակցել համայնքային զարգացմանը, մասնավորապես` ապագա սերնդի կրթությանն ու դաստիարակությանը”, նշեց «Շենի» հանրային կապերի պատասխանատու Իզոլդա Այվազյանը:
Orange-ը բարեգործությունը դիտարկում է որպես ոչ առևտրային գործունեության կարևոր ուղղություններից մեկը, որի շնորհիվ ընկերությունը մասնակցում և նպաստում է համընդհանուր բարիքի ստեղծմանը:
Հիշեցնենք, որ Օրանժ Արմենիան, որը Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի մասն է կազմում, Հայաստանում հեռահաղորդակցման ծառայություններ մատուցելու լիցենզիան ստացել է 2008թ. նոյեմբերի 19-ին` հաղթող ճանաչվելով ՀՀ կառավարության հայտարարած միջազգային բաց մրցույթում: Orange-ը Հայաստանում շարժական հեռախոսակապի և ինտերնետի ծառայություններ է մատուցում 2009թ. նոյեմբերի 5-ից:
Orange-ն աշխարհում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորներից մեկի` Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի հիմնական ապրանքանիշն է: Orange ապրանքանիշով Խումբն այսօր ինտերնետի, հեռուստատեսության և շարժական հեռախոսակապի ծառայություններ է մատուցում իր գործունեություն երկրների մեծ մասում և սպասարկում է 126 միլիոն բաժանորդի: 2008թ. վերջին Խմբի վաճառքը կազմել է շուրջ 53,5 միլիարդ եվրո (38.1 միլիարդ եվրո` 2009թ. առաջին ինը ամսվա ընթացքում): 2009թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ ընկերությունն ուներ 190 միլիոն հաճախորդ 32 երկրում, որոնցից 128.8 միլիոնը շարժական հեռախոսակապի բաժանորդներ են, իսկ 13,4 միլիոնը` գերարագ ինտերնետի (ADSL) բաժանորդներ ողջ աշխարհում: Orange-ը հեռահաղորդակցության ոլորտում աշխարհի խոշորագույն օպերատորներից մեկն է. Եվրոպայում երրորդը` բջջային հեռախոսակապի եւ առաջինը` գերարագ ինտերնետի բնագավառում, ինչպես նաեւ ձեռնարկություններին հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող աշխարհում առաջին օպերատորը:
Շեն ԲՀԿ-ն զբաղվում է զարգացման ծրագրերով և աշխատում բացառապես Հայաստանի աղքատ գյուղերում: Մինչ այժմ Շենն աշխատել է Հայաստանի համայնքների 25%-ում` իրականացնելով երկարատև զարգացման կայուն ծրագրեր:
Շենի հեռանկարն է լինել Հայաստանի կարիքավոր գյուղական համայնքների վստահելի գործընկերը` երկրում արժանավայել կյանք կերտելու գործում: Շենը հետամուտ է Հայաստանի հեռավոր և անբարեկեցիկ համայնքների սոցիալ-տնտեսական և մշակութային զարգացմանը` համայնքի անդամների անմիջական  մասնակցությամբ: Նոր հասարակական հարաբերությունների պայմաններում գիտելիքների հաղորդման, աշխատատեղերի ստեղծման, համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավման, համայնքային կազմակերպությունների խթանման միջոցով Շենը ձգտում է այդ համայնքները կայուն դարձնել ապրելու ու գործելու համար: