ՀՀ ԷԿՈՆՈՄԻԿԱՅԻ ՆԱԽԱՐԱՐ. «ՌԻՍԿ ԿԱ, ՈՐ ԽԵԼՔՆԵՐՍ ՉԻ ԿՏՐԻ…»
ՀՀ կառավարությունը փորձոմ է հոգալ այն մասին, որ Հայաստանում գործող մոտ 20 տեսչական մարմիններն այլեւս զզվեցնելու չափ չհոգնեցնեն տնտեսվարող սուբյեկտներին: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն այսօր կառավարության նիստից հետո լրագորղների հետ հանդիպմանը խոստովանեց, որ այս ոլորտում բազմաթիվ են խնդիրները: Տնտեսվարողները հաճախ են բողոքում տեսչական հաճախակի, չհամակարգված ստուգումներից եւ անհարգալից վերաբերմունքից, նրանց բողոքարկման մեխանիզմներն արագ չեն, բողոքները` ոչ լսելի: Հաճախ տեսուչը տուգանք է գրում, որի մասին բողոքարկել էլ հնարավոր չէ: «Իմ բարեկամն էլ է տուգանք տալիս, բայց թե ով է նշանակել այդ տուգանքը, չի ասում»,-ասաց նա: Շատ դեպքերում կրկնվում են տարբեր տեսչական մարմինների գործառույթները, մեկը չգնացած` մյուսն է գալիս: Բացի այդ` հստակ չեն տարբեր խախտումների համար սահմանված պատժամիջոցները, ինչը վարչական կոռուպցիայի դեպքերի է հանգեցնում:
Նախարարի խոսքով` հենց այս խնդիրների լուծման նպատակով է կառավարությունն այսօր ընդունել «Հայաստանում տեսչական բարեփոխումների հայեցակարգը», որով հստակ քայլեր պետք է մշակվեն եւ ձեռնարկվեն: Բոլոր տեսչությունները համատարած ստուգումներից անցում կկատարեն ռիսկերի վրա հիմնված ստուգումների, իսկ վերջիններիս ընթացակարգերը կամրագրվեն ձեռնարկներով: Տեսչական բարեփոխման իրականացման արդյունքում ակնկալվում է ունենալ ժամանակակից, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան նոր տեսչական համակարգ` տեսուչների նոր մտածելակերպով£ Հայեցակարգի կյանքի կոչման աշխատանքները կհամակարգի ՀՀ վարչապետին կից ստեղծվելիք խորհուրդը, իսկ էկոնոմիկայի նախարարությունում ստեղծված քարտուղարությունը տեխնիկական օժանդակություն կցուցաբերի
Բարեփոխումները կիրականացվեն նախ պիլոտային ձեւով 3 տեսչական մարմիններում` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության որակի տեսչությունում, ՀՀ առողջապահության նախարարության հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչությունում եւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հրդեհաշիջման ծառայությունում:
Ի՞նչ երաշխիք կա, որ այս հայեցակարգն օդում չի մնա եւ իրականություն կդառնա հարցին Ն. Երիցյանը պատասխանեց, որ տարբեր շահագրգիռ կողմերի հետ է քննարկվել այն, որպեսզի հնարավորինս լավ կյանքի կոչվի: «Ռիսկ կա, որ խելքներս չի կտրի դա իրականացնելու համար»,- կատակեց նախարարը: