ՀՀ ԱՐՏԱՔԻՆ ԱՌԵՎՏՐԱՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ 27.9%-Ը ԲԱԺԻՆ Է ԸՆԿՆՈՒՄ ԱՊՀ ԵՐԿՐՆԵՐԻՆ, 32.1%-Ը` ԵՄ ԵՐԿՐՆԵՐԻՆ
Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված և հավաքագրված օպերատիվ տվյալների, ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2010թ. հունվար-օգոստոսին, ընթացիկ գներով, կազմել է 1122.9 մլրդ. դրամ կամ 2958.7 մլն. ԱՄՆ դոլար, այդ թվում ապրանքների արտահանումը` 227.4 մլրդ. դրամ կամ 598.1 մլն. դոլար և ներմուծումը` 895.5 մլրդ. դրամ կամ 2360.6 մլն. դոլար: Արտաքին առևտրի հաշվեկշիռը բացասական է 668.1 մլրդ. դրամով (1762.5 մլն. դոլարով), իսկ առանց մարդասիրական օգնությամբ ստացված բեռների` 656.5 մլրդ. դրամով (1731.9 մլն. դոլարով):
Նշենք նաև, որ այս տարվա առաջին ութ ամիսների արդյունքներով  ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աճել է 25.3%-ով, ընդ որում միայն ԱՊՀ երկրների հետ ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը տարեկան կտրվածքով աճել է 19.7%-ով և կազմել 826205.3 հազար դրամ, իսկ ԵՄ երկրների հետ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 949456.3 հազար դրամ` նախորդ տարվա համեմատությամբ աճելով 31.2%-ով:
ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության համախառն ծավալի 27.9%-ը բաժին է ընկնում ԱՊՀ երկրներին,  32.1%-ը` ԵՄ երկրներին: