Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացվեց ԿԲ նախագիծը՝ անկանխիկի անցնելու վերաբերյալ
Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանն այսօր Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրեց ԿԲ նախագիծը՝ անկանխիկի անցնելու վերաբերյալ:
Երիցյանի դիտարկմամբ՝ իրենց ներկայացրած նախագծով կխթանեն անկանխիկ գործառնությունների իրականացումը, կձևավորվի անկանխիկ վճարումների իրականացման մշակույթ: Արդյունքում անկանխիկ գործառնությունները կդառնան մատչելի, շահավետ և արդյունավետ:
Երկրորդ խնդիրը, որի լուծումը ներկայացրել են նախագծով, անկանխիկ գործառնությունների իրականացմամբ տնտեսությունում ստվերի կրճատումն է:
Նախագծերի փաթեթում առաջարկվում է նաև անկանխիկ վճարման դեպքում ավելի բարձր գին սահմանելն ու ավելի մեծ գումար ստանալն արգելող դրույթներ:
«Սակագների և միջնորդավճարների հետ կապված քննարկումներ ևս ունեցել ենք: Օրենքում հստակ դրույթ է սահմանաված, որ Կենտրոնական Բանկն ունի լիազորություններ սակագները կարգավորելու, վերին-ներքին շեմեր սահմանելու, եթե դրանք կանցնեն տրամաբանության սահմանները», – ասում է Երիցյանը:
Վերջինս օրենքի նախագծերի փաթեթում կարևոր դրույթ է համարում նաև անկանխիկի հնարավորության հասանելիությունը: Այսինքն, եթե քաղաքացին ուզում է վճարել քարտով, մոբայլ հավելվածով և այլ եղանակով, ապա պետք է ունենա դա անելու հնարավորությունը:
ԿԲ փոխնախագահի խոսքով՝ իրենք դա արդեն քննարկում են ՊԵԿ-ի և բանկերի հետ, որպեսզի տնտեսվարողները կարողանան իրենց մոտ ապահովել այդ վճարումներն ընդունելու հնարավորություններն, և այդ անցումը կատարվի անցնցում: