ՀՀ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎԻՆ
Համաշխարհային բանկի Ներդրումային միջավայրի վարչության կողմից hունիսի 15-17 Վիեննայում կազմակերպվել է Ներդրումային քաղաքականության առաջին համաշխարհային աշխատաժողովը, որին մասնակցում են աշխարհի 15 երկրների պետական և մասնավոր հատվածի շուրջ 70 ներկայացուցիչներ:
«Ներդրումային քաղաքականությունը մրցունակ տնտեսությունների համար» թեմայով աշխատաժողովի հիմնական նպատակն է ներկայացնել և բացահայտել ներդրումային քաղաքականության լավագույն փորձը, ինչպես նաև քննարկել ներդրումային քաղաքականության միջոցով երկրների մրցունակության բարձրացման համար անհրաժեշտ հնարավոր գործիքները: Այն նաև ուղղված է ներդրումների խրախուսմանն անհրաժեշտ օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ և քաղաքական գործոնների քննարկմանն ու վերհանմանը:
Հայաստանի կողմից միջոցառմանը մասնակցում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը: Աշխատաժողովին Հայաստանը հանդես եկավ «Միջազգային առևտրի խթանումը Հայաստանում» զեկույցով: Զեկույցում հիմնականում արտացոլված էին արտաքին առևտրի ոչ սակագնային կարգավորման ուղղությամբ իրականացված բարեփոխումների շրջանակում ձեռք բերված դրական արդյունքները, որոնց շարքում են արտահանողների և ներմուծողների կողմից սահմանը հատելիս պահանջվող փաստաթղթերի քանակի կրճատման, ապրանքների արտահանման և ներմուծման ընթացակարգերի հեշտացման, ինչպես նաև արտաքին առևտրի հետ կապված ծախսերի կրճատման խնդիրների լուծումները: Բարեփոխումներն իրականացվել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության նախաձեռնությամբ և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը ևս մեկ անգամ ընդգծվել է այն կարծիքը, որ բացի գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քաղաքականության իրականացումից, վարչարարական խոչընդոտների նվազեցումից, հարկային բեռի թեթևացումից և կոռուպցիայի դեմ պայքարից, ներդրումներ ներգրավելու համար անհրաժեշտ է օգտագործել ճյուղային (կլաստերային) մոտեցում:
Աշխատաժողովի շրջանակներում կոնկրետ երկրների օրինակներով ներդրումային քաղաքականության, օրենսդրության և ներդրումների խրախուսմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ քննարկումներ են ծավալվել: