ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ. ՀՀ ԲԱՆԿԵՐԸ ԿՇԱՐՈՒՆԱԿԵՆ ԱՊԱՀՈՎԵԼ ՎԱՐԿԱՎՈՐՄԱՆ ԱՃԻ ԲԱՐՁՐ ՏԵՄՊԵՐ
Ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերը գրանցել են տնտեսության վարկավորման աճի բարձր տեմպեր` փոքր-ինչ գերազանցելով ՀՀ կենտրոնական բանկի ակնկալիքները: Այսպես, ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի 2011 թվականի չորրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրում ներկայացված տվյալների` հաշվետու այս երեք ամիսներին ՀՀ տնտեսության վարկավորման ծավալը, տարեկան կտրվածքով, աճել է 36.7%-ով, ընդ որում` դրամով վարկավորումն ավելացել է 26.6%-ով, իսկ արտարժույթով վարկավորումը` 44.5%-ով:
ՀՀ կենտրոնական բանկի կանխատեսումների համաձայն` հաջորդ մեկ տարվա ընթացքում ֆինանսական համակարգի կողմից տնտեսության վարկավորման աճի  տեմպերի կդանդաղեն: Ակնկալվում է, որ 2012թ. երրորդ եռամսյակի ավարտին վարկավորման ծավալների աճը, տարեկան կտրվածքով, կկազմի 20.3%: Կանխատեսվում է նաև, որ հաջորդ տարի առավել մեծ ակտիվություն կգրանցվի փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորման, ինչպես նաև հիփոթեքային վարկավորման ոլորտներում:
ՀՀ ԿԲ գնահատմամբ` առաջիկա մեկ տարում տնտեսության վարկավորման մեջ դեռևս գերակշռող կլինեն տնտեսությանը տրամադրվող արտարժութային վարկավորման ծավալները` պայմանավորված վարկավորման աղբյուրների կառուցվածքում առևտրային  բանկերի կողմից արտասահմանից ներգրավված արտարժութային միջոցների մեծ տեսակարար կշռի պահպանմամբ: