ԱՄՀ-ի ղեկավարը նախազգուշացնում է մանրածախ CBDC-ների բացասական հետևանքների մասին
Կենտրոնական բանկի մանրածախ թվային արժույթների (CBDCs) գործարկումը կհանգեցնի «շատ անկանխատեսելի հետևանքների», ասել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևան: Նրա խոսքերով՝ մեծածախ CBDC-ները ավելի քիչ են հակված սխալների։
Մեծածախ CBDC-ները Կենտրոնական բանկի թվային արժույթներ են, որոնք թողարկվել են ֆինանսական հաստատությունների կողմից ավանդներ պահելու համար, իսկ մանրածախ CBDC-ները համանման տեխնոլոգիա են՝ ուղղված սպառողների և փոքր ու միջին բիզնեսի համար:
Հայտարարության համաձայն՝ ԱՄՀ-ն աշխատում է մոտ 50 երկրների հետ՝ «ապահովելու լավագույն փորձի փոխանակումը», որը գործակալության ակնկալմամբ՝ հսկայական ազդեցություն կունենա բանկերի և տնտեսությունների վրա։
«Նույնիսկ ԱՄՆ-ում, որտեղ CBDC-ն առանձնապես ուշադրության չի արժանացել, այժմ հետաքրքրություն կա տեխնոլոգիայի նկատմամբ, և դրա համար կան խորը դրդապատճառներ»,- ասել է Գեորգիևան։
Հիշեցնենք, որ փետրվարին ԱՄՀ-ն հանդես է եկել թվային ակտիվների կարգավորման կողմից՝ դրանց արգելք հանդիսանալու փոխարեն: Սակայն գերատեսչությունը չի բացառել հնարավոր սահմանափակումները ֆինանսական կայունության համար ավելի բարձր ռիսկերի դեպքում:
Մարտին ԱՄՀ-ն նախազգուշացրել էր կրիպտոարժույթների բացասական ազդեցության մասին ֆինանսական հաստատությունների վրա: Հիմնադրամը կարծում է, որ թվային ակտիվների տարածումը կարող է հանգեցնել նրան, որ բանկերը կորցնեն ավանդները և կրճատեն վարկավորումը։