ԱՐՄԱՎԻՐՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՊՏՈՒՂ-ԲԱՆՋԱՐԵՂԵՆԻ ՎԵՐԱՄՇԱԿՄԱՆ ԳՈՐԾԱՐԱՆ
Արմավիրի մարզի Բաղրամյանի տարածաշրջանի Վանանդ համայնքում բացվել է «Եվրոթերմ» ընկերության «Նոյան» պտուղ-բանջարեղենի վերամշակման գործարանը: Բացման արարողությանը մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ընկերության պատասխանատուները Նախագահին ներկայացրել են գործարանի ընթացիկ աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը, ընդգծել, որ շնորհիվ ներկրված բարձրակարգ սարքավորումների, արտադրվող խտահյութերի որակի 15 հազար տոննա խտահյութ տարեկան արտադրողականությամբ գործարանը համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին: Նշվել է, որ բացի արտադրամասից կառուցվել են նաև հատուկ ջերմամեկուսացմամբ տարբեր ջերմաստիճանային ռեժիմներով աշխատելու հնարավորությամբ սառնարանային պահեստներ, որոնք կապահովեն ինչպես հումքի և պատրաստի արտադրանքի պատշաճ պայմաններում պահպանումը, այնպես էլ թարմ պտուղ-բանջարեղենի կուտակումն ու պահպանումը՝ հետագա արտահանման նպատակով: Գործարանը արտադրելու է բնական հյութերի, մանկական սննդի արտադրության համար անհրաժեշտ խյուսեր և խտանյութեր, ինչպես նաև տոմատի մածուկ և կարմիր պղպեղի մածուկ:
Գործարանի բացման արարողությունից հետո Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն է հրավիրել գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Հանդիպմանը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը և վերամշակող ընկերությունները Հանրապետության նախագահին ներկայացրել են ընթացիկ տարում պտուղ-բանջարեղենի մթերման, ինչպես նաև արտահանման հետ կապված խնդիրներն ու մտահոգությունները: Ծավալված քննարկման արդյունքում Նախագահի կողմից համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարվել է բարձրացված խնդիրների լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել: Հանրապետության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է, որ ձեռնարկվելիք քայլերի հիմքում պետք է լինի պետություն-վերամշակող ձեռնարկություններ համատեղ և արդյունավետ աշխատանքը, որի արդյունքում հնարավոր կլինի բարձրացված խնդիրների լուծման ուղղությամբ առաջխաղացում արձանագրել: