ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԸՆԴԼԱՅՆՎԻ
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն ընդունել է Իրաքի գյուղատնտեսության նախարար Իզ ադ -Դին Աբդ Ալլահ Հուսայինին: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Մամուլի ծառայությունից՝ հանդիպման շրջանակներում նախարարները նշել են գյուղատնտեսության բնագավառում երկկողմ համագործակցությունը սերտացնելու և խորացնելու անհրաժեշտությունը: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը նշել է, որ բնագավառն ունի երկկողմ համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժ և անհրաժեշտ է մանրամասն ուսումնասիրել առկա հնարավորությունները և անցնել կոնկրետ, գործնական քայլերի:
Հանդիպման ժամանակ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է առաջարկել Հայաստանից Իրաք արտահանել թարմ պտուղ-բանջարեղեն, կարտոֆիլ, հանքային և խմելու ջրեր, բնական հյութեր և բանջարեղենային պահածոներ: Իրաքյան կողմի ցանկության դեպքում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը կարող է նաև առաջարկել կենդանի ոչխարների, բրդի, ձկնեղենի արտահանում:
Իրաքի նախարար ադ Հուսայինը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և նշել, որ իրենք ևս պատրաստակամ են համագործակցություն ծավալել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ, որը հնարավորություն կտա բացահայտելու նոր շուկաներ:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի խնդրանքով նախարար ադ Հուսայինը ներկայացրել է Իրաքի ներկայիս գյուղատնտեսության վիճակը և փաստել, որ երկարատև պատերազմներից հետո իրենց տնտեսությունը, մասնավորապես, գյուղատնտեսությունը բավականին թուլացել է և այն վերականգնելու համար պահանջվում են մեծ ջանքեր: Իրաքի նախարարը տեղեկացրել է, որ երկրի կառավարության որդեգրած քաղաքականությունը նպատակ ունի ներդնել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ և հնարավոր է համարել այս ուղղությամբ համագործակցել և ուսումնասիրել Հայաստանի փորձը: Նախարար Սերգո Կարապետյանը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակություն ցուցաբերել իրաքյան կողմին փորձի փոխանակման, մասնագետների վերապատրաստման, ուսուցման հարցերում:
Նախարար Ս. Կարապետյանն առաջարկել է նաև քննարկել երկու երկրների միջև գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցության համաձայանագիր ստորագրելու նպատակահարմարության հարցը, ինչը կնպաստի համագործակցությունն իրավական հիմքերի վրա դնելուն և արդյունավետ դարձնելուն: Նախարարը նշել է, որ իրաքյան կողմի սկզբունքային համաձայնության դեպքում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը կմշակի նշված համաձայնագրի նախագիծ` հետագայում երկկողմ շահագրգիռ քննարկումների ներկայացնելու նպատակով: Իրաքի գյուղատնտեսության նախարարն ընդունել է համատեղ համաձայնագրի պատրաստման և ստորագրման ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջարկը: