Արսեն Բազիկյան. Հայաստանի լիզինգի շուկայում աճել է և մասնակիցների քանակը, և լիզինգային պորտֆելը
Վերջին եռամսյակի դրությամբ լիզինգի շուկայում փոփոխություններ կան: Մասնակիցների քանակն արդեն 14 է՝ աճման միտումով, իսկ լիզինգային պորտֆելը 150 միլիարդ դրամ է՝ ևս աճման միտումով:
«Հայաստանի Լիզինգատուների Ասոցիացիա»-ի անդամների թիվը ևս աճել է: Այժմ կառույցին անդամակցում է լիզինգային ծառայությունների մատուցման արտոնագիր ունեցող 13 ընկերություն, որոնցից 7-ը բանկեր են, մյուսները՝ վարկային կազմակերպություններ:
Հայաստանում լիզինգային շուկայի զարգացման գործում ուղղակի ներդրում ունեն Լիզինգի պետական աջակցության ծրագրերը. ներդրումներն ավելացել են տնտեսության բոլոր ճյուղերում:
«Մեծ տեսակարար կշիռ է զբաղեցնում շինանարարությունը. շինարարական ծավալների աճ ունենք ամբողջ հանրապետությունում: Հաջորդիվ արդյունաբերությունն է, գյուղատնտեսությունը, վերամշակող արդյունաբերությունը, տրանսպորտը: Տնտեսության այն ճյուղերը, որոնք նոր են ուզում աճ գրանցել, որտեղ սկսվել է մոդեռնիազացիայի գործընթաց՝ հիմնական միջոցների թարմացման և համալրման, լիզինգային գործիքը հենց այդ նպատակին է ծառայում: Այնպես որ լիզինգային ներդրումային պորտֆելը բավականին դիվերսիֆիկացված է: Չունենք այնպիսի ճյուղ, որը շատ գերակշիռ է: Այս առումով կարել է ասել, որ զարգացումը և տնտեսության աճը համաչափ է տեղի ունենում՝ ի հաշիվ լիզինգային տրանսակցիաների», – ասում է «Հայաստանի Լիզինգատուների Ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Արսեն Բազիկյանը:
Բազիկյանը նկատում է, որ շուկայի զարգացման հարցում գործուն դեր ունի օրենսդրությունը: Կարգավորումների արդյունքում ի հայտ են եկել նոր լիզինգային գործիքներ՝ երկրորդային լիզինգ, ենթալիզինգ, հետադարձ լիզինգ, վարձակալություն և այլն:
Լիզինգի շուկայի զարգացման համատեքստում կարևոր է իրազեկումը: Առկա միջոցներին այս տարի ավելացավ նաև Big Projects-ի ու «Հայաստանի Լիզինգատուների Ասոցիացիա» ՀԿ-ի համատեղությամբ կազմակերպված LEASING EXPO-ն, որը մեկ հարկի տակ ներկայացնում էր շահառուին հետաքրքրող գյուղատնտեսական սարքավորումներ, արևային պանելներ, տրանսպորտային միջոցներ և էլեկտրոմոբիլներ, շինտեխնիկա, արդյունաբերական և արտադրական սարքավորումներ, առողջապահական սարքավորումներ, օդափոխության համակարգեր, սառնարանային և ջերմոցային տնտեսություն, մատակարարման ու ֆինանասական ծառայություններ առաջարկող շուրջ 100 ընկերություն: Փորձը ցույց է տվել, որ նախադեպը չունեցող այս ցուցահանդեսի պահանջարկն այնքան մեծ է, որ 2024-ին այն կանցկացվի առավել ընդլայնված մասնակցային կազմով:
Ի դեպ, նոյեմբերի 9-ն աշխարհում նշվում է որպես Լիզինգի միջազգային օր: «Բիզնես 24»-ն այս կապակցությամբ շնորհավորում ու բեղմնավոր աշխատանք է մաղթում լիզինգային շուկայի մասնակիցներին՝ ոլորտի նոր ձեռքբերումները լուսաբանելու պատրաստակամությամբ: