Հայաստանի խոշոր հարկատուներ. 2024թ. հունվար-մարտին մուծված հարկերի ծավալն աճել է 1.58%-ով, առաջատարը Մոբայլ Սենթրն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2024թ. հունվար-մարտ ամիսների Հայաստանի 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն՝ Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Մոբայլ Սենթր Արթը։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 19.91 մլրդ դրամ՝ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 272.83%-ով կամ 14.57 մլրդ դրամով։ 2023թ. հունվար-մարտին ընկերությունը յոթերորդն էր։
Երկրորդ տեղում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 18.16 մլրդ դրամ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ -2.76 մլրդ կամ 13.19%։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունն առաջինն էր։
Երրորդ տեղում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը՝ 15.49 մլրդ դրամ հարկ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +0.14 մլրդ կամ 0.9%։ 2023թ. հունվար-մարտին ընկերությունը երկրորդն էր։
Գրանդ Տոբակոն չորրորդ տեղում է՝ 13.21 մլրդ դրամ՝ +1.55 մլրդ դրամ կամ +13.32%։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը ցուցակի 3-րդ հորիզոնականում էր։
Հինգերորդ տեղում է Փրիթի Ուեյ ընկերությունը (Վեստա), որը պետբյուջե է վճարել 8.81 մլրդ դրամ հարկ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1.54 մլրդ դրամով կամ 21.15%-ով։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը 4-րդն էր։
Վեցերորդ տեղում է Սի Փի Էս Էներջի Գրուպը, որը պետբյուջե է վճարել 4.81 մլրդ դրամ հարկ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անում՝ 0.26 մլրդ դրամով կամ 5.11%-ով։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը 8-րդն էր։
Յոթերորդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 4.7 մլրդ դրամ հարկ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 2.57 մլրդ դրամով կամ 35.38%-ով։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը 5-րդն էր։
Ութերորդ տեղում է Վիվա Արմենիան, որը պետբյուջե է վճարել 4.62 մլրդ դրամ հարկ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1.63 մլրդ դրամով կամ 54.67%-ով։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը 14-րդն էր։
Սիթին 9-րդն է՝ 4.34 մլրդ դրամ՝ +0.718 մլրդ դրամ կամ +19.84%։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը ցուցակի 11-րդ հորիզոնականում էր։
Վայլբերրիզը եզրափակում է տասնյակը, ընկերությունը բյուջե է մուծել 4.22 մլրդ դրամ հարկ, 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 2.11 մլրդ դրամով կամ 100.05%-ով։ 2023թ.-ին հունվար-մարտին ընկերությունը 20-րդն էր։
Առաջին տասնյակում տեղ է զբաղեցրել մեկական ընկերություն հանքարդյունաբերության, առևտրի, առցանց առևտրի և հեռահաղորդակցության ոլորտներից։ 2-ական ընկերությամբ ներկայացված են էլեկտրոնիկայի վաճառքի և ծխախոտի արտադրության ոլորտները։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 98.4 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 8.33 մլրդ դրամով կամ 9.25%-ով:
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 224.78 մլրդ դրամ է, ինչը 12.69 մլրդ դրամով կամ 5.98%-ով ավել է 2023թ. համադրելի ցուցանիշից։
1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 387.11 տրլն դրամ, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 6.005 մլրդ դրամով կամ 1.58%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 25.42%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 58.07%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 25/04/24 դրությամբ՝ 388.60 դրամ), ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 253.25 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 578.43 մլն դոլար և 1,000-ի կողմից՝ 996.16 մլն դոլար։