2024թ. հունվար-մարտին ՀՀ խոշոր հարկատու առևտրային բանկերի մուծած հարկերի ծավալն աճել է 9.74%-ով. Առաջատարն Ակբա բանկն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2024թ. հունվար-մարտ ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։ Խոշոր հարկատուների ցուցակում ներկայացված են Հայաստանում գործող առևտրային բանկերը, ինչպես նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկը։
2024թ. հունվար-մարտ ամիսների արդյունքում բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուն Ակբա բանկն է։ Բանկի կողմից մուծված հարկերի ծավալը 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 55.22%-ով կամ 3.93 մլրդ դրամով՝ կազմելով 3.18 մլրդ դրամ։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 13-րդ հորիզոնականում է։
Ամերիաբանկը երկրորդն է՝ 3.16 մլրդ դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 59.51%-ով կամ 1.18 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 14-րդ հորիզոնականում է։
Երրորդը Արդշինբանկն է՝ 2.38 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 33.53%-ով կամ 0.6 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 22-րդն է։
Յունիբանկը չորրորդն է՝ 2.27 մլրդ դրամ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 184.45%-ով կամ 1.47 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 23-րդն է։
Ինեկոբանկը հինգերորդն է՝ 1.46 մլրդ դրամ հարկով։ 2023թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 18.2%-ով կամ 225.3 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 40-րդն է։
Էվոկաբանկը վեցերորդն է՝ 1.4 մլրդ դրամ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 33.85%-ով կամ 353.9 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 44-րդ հորիզոնականում է։
Յոթերորդ տեղում Կոնվերս Բանկն է՝ վճարած 1.28 մլրդ դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 33.12%-ով կամ 317.78 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 50-րդ հորիզոնականում է:
8-րդ հորիզոնականում Հայէկոնոմբանկն է, որի մուծած հարկերի ծավալը կազմել է 1.14 մլրդ դրամ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 36.18%-ով կամ 644.34 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 56-րդ հորիզոնականում է։
ԱՄԻՕ բանկը (նախկինում՝ Հայբիզնեսբանկ) 9-րդն է՝ վճարած 1.09 մլրդ դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 198.87%-ով կամ 726.67 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 60-րդն է։
Արարատբանկն 10-րդն է՝ վճարված 1.01 մլրդ դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 59.27%-ով կամ 376.4 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 64-րդ հորիզոնականում է։
ԱյԴի բանկը 11-րդն է՝ 969.73 մլն դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 46.94%-ով կամ 309.78 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 67-րդ հորիզոնականում է։
ՎՏԲ-Հայաստան բանկը 12-րդն է՝ վճարած 803.9 մլն դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 5.01%-ով կամ 38.35 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 85-րդ է։
Արմսվիսբանկը 13-րդն է՝ 624 մլն դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 68.47%-ով կամ 1.36 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 106-րդ հորիզոնականում է։
14-րդ տեղում է Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանը (ձեռք է բերվել Արդշինբանկի կողմից)՝ 611.23 մլն դրամ վճարված հարկով։ 2023թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 35.38%-ով կամ 159.73 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 109-րդ հորիզոնականում է։
Ֆասթ բանկը 15-րդն է՝ վճարած 513 մլն դրամ հարկով։ 2023թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 74.37%-ով կամ 218.84 մլն դրամով։  Բանկն ընդհանուր ցուցակի 130-րդ հորիզոնականում է։
Արցախ բանկը 16-րդն է՝ վճարած 244.34 մլն դրամ հարկով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 291-րդն է։
Բիբլոս Բանկ Արմենիան 17-րդն է՝ 216.65 մլն դրամ։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 13.93%-ով կամ 26.49 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 330-րդ հորիզոնականում է։
Մելլաթ բանկը 18-րդն է՝ վճարած 148.51 մլն դրամ հարկով։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 53.64%-ով կամ 51.85 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 486-րդն է։
Ինչ կայանում է Կենտրոնական բանկին, ապա 2024թ. հունվար-մարտին բանկի կողմից վճարվել է 621 մլն դրամ հարկ, 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 15.68 մլն դրամով կամ 2.59%-ով։
Ցուցակում տեղ գտած առևտրային բանկերի կողմից 2024թ․ հունվար-մարտին ընդհանուր առմամբ մուծվել է 22.5 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 9.74%-ով կամ 2 մլրդ դրամով (համեմատության մեջ հաշվի չի առնված Արցախ բանկի 2023թ. մուծած հարկերի ծավալը)։
Բանկերի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմում է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատուների կողմից մուծված հարկերի 5.97%-ը։ 2023թ. համադրելի ժամանակահատվածում նշված ցուցանիշը 5.37% էր։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 25/04/24 դրությամբ՝ 388.60 դրամ), ապա բանկերի կողմից մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 59.5 մլն դոլար։
2024թ. հունվար-մարտին ծավալի ցուցանիշով ամենամեծ աճն արձանագրել է Յունիբանկը՝ 1.5 մլրդ դրամ։ Տոկոսային ցուցանիշով առաջատար է ԱՄԻՕ բանկը՝ +198.87%։