Իրանը հայտարարել է միջուկային ոլորտում փորձը հարևան պետություններին փոխանցելու պատրաստակամության մասին
Թեհրանը պատրաստ է կիսվել միջուկային ոլորտում իր կուտակած փորձով և համապատասխան տեխնոլոգիաներ փոխանցել հարևան երկրներին: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին:
«Իրանը պատրաստ է համապարփակ համագործակցության՝ նպատակ ունենալով փոխանցել միջուկային ոլորտում իր փորձն ու տեխնոլոգիաները բոլոր երկրներին, հատկապես՝ հարևաններին», – պաշտոնյայի խոսքերն է մեջբերում իրանական Press TV-ն:
Իրանցի պաշտոնյան հավելել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը «միջուկային ոլորտում 50 տարվա փորձ ունի և կարողացել է բազմաթիվ գիտնականներ պատրաստել»:
Խոսելով Իսրայելի կողմից իրանցի միջուկային ֆիզիկոսների ենթադրյալ սպանությունների և Իսլամական Հանրապետության միջուկային արդյունաբերության դեմ կիբեռհարձակումների մասին՝ բանախոսն ասել է, որ Իրանը միջուկային արդյունաբերության զարգացման իրենց ճանապարհը շատ բարդ է եղել. «ծանր գին է վճարել դրա համար»:
Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի նոյեմբերին Թեհրանի նահանգում սպանվել է միջուկային ֆիզիկոս և Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետազոտական ​​կենտրոնի ղեկավար Մոհսեն Ֆախրիզադեն, որը համարվում է «իրանական միջուկային ծրագրի հայրը»: Իրանի իշխանությունները հարձակման մեջ մեղադրել են Իսրայելին:
Պաշտոնյան նաև նշել է, որ Իրանը ներկայումս ունի մեկ ատոմակայան, որը գործում է և ևս երկուսը կառուցում է որպես հաջորդ 20 տարվա ընթացքում 20,000 ՄՎտ միջուկային էներգիա արտադրելու ազգային ծրագրի մաս: Քամալվանդին նկատի ունի «Բուշեր» ԱԷԿ-ը, որը կառուցվել է Իսլամական Հանրապետության հարավում ռուս մասնագետների կողմից: Կայանի առաջին էներգաբլոկը ցանցին միացվել է 2011-ին, երկրորդի և երրորդի շահագործումը նախատեսվում է համապատասխանաբար 2025 թվականին և 2027 թվականին: