HSBC-Ն ԱՋԱԿՑՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԱՐԻՔԱՎՈՐ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԽՆԴՐԻ ԼՈՒԾՄԱՆԸ
2012թ.-ին «Էյչ-Էս-Բի-Սի» բանկի «Future First» ծրագրի («Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խմբի հիմնական և գլոբալ կրթական ծրագիր) շրջանակներում 155 հազար ԱՄՆ դոլար ուղղվել է «Հայաստանի Մանուկներ Հիմնադրամ» (ՀՄՀ)՝  հնարավորություն ընձեռելով Արմավիր մարզի անապահով  ընտանիքների 1200 երեխաների ձեռքբերել անհրաժեշտ մասնագիտական հմտություններ՝ իրենց ապագա աշխատանքն ապահովելու համար:
«ՀՄՀ»-ն իր գործունեությունը սկսել է 2000թ.-ից՝ ենթակառուցվածքային և կրթական ծրագրեր իրականացնելով Հայաստանի գյուղերում՝ կենտրոնանալով դպրոցների վրա: 2012թ.-ի ընթացքում, բացի գումարային աջակցությունից, «Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը»-ը նաև մասնակցել է «ՀՄՀ» այլ ծրագրերի իրականացմանը՝ համակարգիչներ տրամադրելով Արմավիրի Քարակերտ և Լեռնագոգ գյուղերի վերանորոգված դպրոցների ստեղծագործարանների և դասարանների համար:
Բացի այդ, «Future First» ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում ևս 35 հազար ԱՄՆ դոլար է տրամադրվել «Օրրան» բարեգործական ՀԿ-ին՝ 2013թ.-ի ընթացքում Երևանի կարիքավոր ընտանիքների 70 երեխաների համար կյանքի համար անհրաժեշտ հմտություններ սովորեցնող դասընթացներ իրականացնելու համար:
«Ուրախ եմ և հպարտ, որ շնորհիվ Հայաստանում «Էյչ-Էս-Բի-Սի»-ի ներկայությանը, տարեցտարի մենք կարողանում ենք օգնել ավելի մեծ քանակությամբ հայ երեխաների: Մեր նպատակն է կրթության հնարավորություններ ստեղծել այն երեխաների համար, ովքեր դրանից զրկված են», – ասել է  «Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան»-ի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն հավատացած է, որ կրթությունը աղքատության և անհավասարության դեմ պայքարելու ամենահզոր գործիքներից մեկն է: Մեզ հետ համագործակցող հասարակական կազմակերպությունների միջոցով «Future First»-ը իրապես փոխում է կարիքավոր երեխաների ապագայի հանդեպ պատկերացումները, նրանց հույսերը, երազանքներն ու ձգտումները», – ասել է  «Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խմբի Նախագահ Դուգլաս Ֆլինտը:
Նշենք, որ «Էյչ-Էս-Բի-Սի»-ի կողմից «Future First»-ին՝ «Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խմբի հիմնական և գլոբալ կրթական ծրագրին, տրամադրվել է լրացուցիչ  15 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը նպատակ ունի կրթության միջոցով լուծել երեխաների աղքատության և երիտասարդների գործազրկության խնդիրը:
Լրացուցիչ ներդրման միջոցով 26 երկրներում կիրականացվեն ավելի քան 50 ծրագրեր՝ «Էյչ-Էս-Բի-Սի» տասնամյա (2006-2016) ընդհանուր նվիրատվությունը հասցնելով ԱՄՆ 40 միլիոն դոլարի: