Թուրքիան ցանկանում է ակտիվացնել ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման շուրջ բանակցությունները
Թուրքիան շարունակում է իր երկխոսությունը Եվրամիության հետ տարբեր մակարդակներով և անհրաժեշտ է համարում ակտիվացնել քննարկումները վիզային ռեժիմի պարզեցման հարցի շուրջ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհելիի հետ հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսում:
«Մենք շարունակում ենք պաշտպանել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Կա հիմնարար համաձայնություն, բայց մենք պետք է ավելի առարկայական գործենք»,- ասել է Ֆիդանը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ «վիզաների ազատականացման թեման երկար տարիներ մնացել է օրակարգում», և Անկարայի նպատակն է «լիովին սկսել բանակցությունները ԵՄ-ի հետ վիզայի ազատականացման շուրջ»:
«Թուրքիան աշխատում է խորհրդարանի և գերատեսչությունների մակարդակով վիզաների հետ կապված մնացած հարցերի լուծման ուղղությամբ: Բավականին երկար ժամանակ քննարկելով դա մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, մենք ուղղակիորեն բանակցում ենք ԵՄ երկրների հետ և քննարկում այդ հարցը ԵՄ կառույցների հետ՝ հեշտացնելու վիզա ստանալը, հատկապես բիզնեսի ներկայացուցիչների և ուսանողների համար»,- ասել է Թուրքիայի գլխավոր դիվանագետը:
Ֆիդանն անդրադարձել է նաև Թուրքիայում Եվրոպական ներդրումային բանկի գործունեության խնդրին: Նրա խոսքով, բանկը դե ֆակտո շարունակում է գործել Թուրքիայում, սակայն դե յուրե կան որոշ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն: