Սաուդյան Արաբիան միանում է Չինաստանին և ԱՄԷ-ին թվային արժույթի նախագծում
Սաուդյան Արաբիան դարձել է վերջին երկիրը, որը միացել է կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (CBDC) ստեղծման բազմակողմ նախաձեռնությանը:
Միջազգային հաշվարկների բանկը (BIS) չորեքշաբթի հայտարարեց, որ Սաուդյան Արաբիան միանում է «mBridge» նախագծին որպես «լիարժեք մասնակից»: Ծրագիրը ուսումնասիրում է մի քանի կենտրոնական բանկերի համար թվային արժույթի հարթակ ՝ միջսահմանային վճարումները հնարավոր դարձնելու համար:
BIS-ը ֆինանսական հաստատություն է, որը պատկանում է իր անդամ կենտրոնական բանկերին: Բանկի նպատակն է աջակցել կենտրոնական բանկերի համագործակցությանը և ծառայել որպես կենտրոնական բանկերի բանկ: Բանկի 63 անդամների թվում են Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի և Իսրայելի կենտրոնական բանկերը:
«mBridge» նախագծի վրա աշխատանքը սկսվել է 2021 թվականին՝ որպես համագործակցություն BIS-ի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Կենտրոնական բանկի, Չինաստանի Ժողովրդական բանկի, Հոնկոնգի Արժույթային մարմնի և Թաիլանդի բանկի միջև: BIS-ի տվյալներով՝ նախագծին մասնակցում են ևս 26 դիտորդներ։
«mBridge» նախագիծը մեկնարկել է տարբեր երկրների միջև վճարումները ավելի արագ, քիչ ծախսատար և հարմար դարձնելու այն վայրերի համար, որոնք հեռու են համաշխարհային ֆինանսական համակարգից, ասել է BIS-ը:
Սաուդյան Արաբիայի մուտքը Միջազգային հաշվարկների բանկի CBDC նախագիծ տեղի է ունենում տարածաշրջանում թվային արժույթի նկատմամբ աճող հետաքրքրության ֆոնին: Մարտին իսրայելական «Bits of Bold» կրիպտոարժույթի ընկերությունը հայտարարեց շեկելի աջակցությամբ թվային մետաղադրամ թողարկելու մտադրության մասին: Նույն ամսին ԱՄԷ Կենտրոնական բանկը հայտարարեց, որ կսկսի աշխատել Հնդկաստանի հետ՝ ուսումնասիրելու թվային դիրհամ ստեղծելու հնարավորությունը:
Անցյալ սեպտեմբերին բլոկչեյն վերլուծող Chainalysis ընկերությունը Սաուդյան Արաբիան անվանեց կրիպտոարժույթով գործարքների ամենամեծ աճ գրանցած երկիրը վերջին 12 ամիսների ընթացքում:
Տարածաշրջանում թվային և կրիպտոարժույթների նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը համընկնում է ԱՄՆ դոլարից կախվածությունը նվազեցնելու ջանքերի հետ: Չինաստանը հակված է նավթի գործարքների գները յուանով սահմանել։ Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի մարտին Չինաստանն առաջին անգամ յուանով կարգավորեց գազի գործարքները ԱՄԷ-ի հետ։
Իսկ Ռուսաստանն ու Իրանը, որոնք ենթարկվում են Արևմուտքի լայնածավալ պատժամիջոցներին, ձգտում են երկկողմանի առևտրում հեռանալ ԱՄՆ դոլարից։