Հունվար-օգոստոսին Վրաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 14.700 միլիարդ դոլար
2024 թվականի հունվար-օգոստոսին Վրաստանում ապրանքների արտաքին առևտրաշրջանառությունը (առանց չհայտարարագրված առևտրի) կազմել է 14.700 միլիարդ դոլար, ինչը 3%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս տվյալները հրապարակել է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը։
Ըստ այդմ՝ արտահանումը կազմում է 4.173 միլիարդ դոլար (2.5% աճով), իսկ ներմուծումը` 10.526 միլիարդ դոլար (աճը՝ 3.3%)։ Վրաստանի բացասական առևտրային հաշվեկշիռն ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոսին կազմել է 6.353 միլիարդ դոլար: Սա լազմում է ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառության 43.2%-ը:
«2024 թվականի հունվար-օգոստոսին տասը խոշորագույն արտահանման գործընկեր երկրների մասնաբաժինը Վրաստանի ընդհանուր արտահանման մեջ կազմել է 81.7%, երեք խոշորագույն արտահանողները հետևյալն են՝ Ղրղզստանը (745.5 միլիոն դոլար), Ղազախստանը (538.2 միլիոն դոլար) և Ադրբեջանը (476 միլիոն դոլար): .
Ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոսին Վրաստանի ներմուծման ընդհանուր ծավալում տասը խոշորագույն ներմուծման գործընկեր երկրների մասնաբաժինը կազմել է 69.4%: Առաջատար եռյակում են՝ Թուրքիան (1761.8 միլիոն դոլար), ԱՄՆ-ն (1,186,4 միլիոն դոլար) և Ռուսաստանը (1,167,3 միլիոն դոլար):
Տասը խոշորագույն առևտրային գործընկեր երկրների մասնաբաժինը Վրաստանի ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ կազմել է 68.7%: Երկրի խոշորագույն առևտրային գործընկերներն են՝ Թուրքիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն:
Ուշագրավ է, որ թե արտահանման, թե ներմուծման համատեքստում առաջատար ապրանքային խումբը ավտոմեքենաներն են: