Ռուսաստանի Դաշնությունը հոկտեմբերի 30-ից կբարձրացնի ցորենի արտահանման մաքսատուրքը
Ռուսաստանի Դաշնությունից ցորենի և մեսլինի (ցորենի և աշորայի խառնուրդ) արտահանման մաքսատուրքը 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ից կբարձրացվի մինչև 2,272․9 ռուբլի՝ մեկ տոննայի դիմաց ներկայիս 2,121․2 ռուբլի դրույքաչափի փոխարեն,ասվում է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարության նյութերում։
Գարու մաքսատուրքը կկազմի 802․4 ռուբլի՝ նախկին 389․7 ռուբլու փոխարեն։ Եգիպտացորենի մաքսատուրքը 2,671․7 ռուբլուց կհասցվի 2,702․1 ռուբլու մեկ տոննայի դիմաց:
Ցորենի արտահանման մաքսատուրքը հաշվարկվում է 220 դոլար մեկ տոննայի համար, գարու համար՝ 186․6 դոլար, եգիպտացորենի համար՝ 214․7 դոլար մեկ տոննայի դիմաց։
Հունիսի վերջին Ռուսաստանի կառավարությունը ճշգրտել է հացահատիկի արտահանման մաքսատուրքերի դրույքաչափերի հաշվարկները. ցորենի, մեսլինի, գարու և եգիպտացորենի արտահանման բազային գներն ավելացվեցին 1,000 ռուբլով մեկ տոննայի դիմաց։ Այսպես, ցորենի և մեսլինի արտահանման հիմնական գները 17 հազար ռուբլուց բարձրացվել են մինչև 18 հազար ռուբլի, գարու և եգիպտացորենի գները՝ 15,875 ռուբլուց մինչև 16,875 ռուբլի:
Հացահատիկի արտահանման վրա լողացող մաքսատուրքերը Ռուսաստանի կառավարությունը սահմանել է 2021 թվականին։ Մաքսատուրքը բազային գնի և ինդիկատիվ գնի տարբերության 70%-ն է։ Այն հաշվարկվում է շաբաթական՝ ելնելով մոսկովյան բորսայում գրանցված արտահանման պայմանագրային գների հիման վրա։