ՏԻԳՐԱՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆ. «ՄԵՆՔ ՉԵՆՔ ԿԱՐՈՂ ԲԱՎԱՐԱՐՎԵԼ 82-ՐԴ ՏԵՂՈՎ»
11/04/2013 15:13
Անհրաժեշտ է, որպեսզի տրանսպորտի և կապի նախարարությունը ներկայացնի միջոցառումների ծրագիր, թե ինչ քայլեր պետք է իրականացվեն, որպեսզի Հայաստանն էապես բարելավի իր դիրքը համաշխարհային ցանցային պատրաստվածության վարկանիշում: Կառավարության նիստի ժամանակ նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանն՝ անդրադառնալով Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կողմից հրապարակված «2013թ. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային զեկույց»-ին:
Նշենք, որ ըստ զեկույցի՝ մեր երկիրը համաշխարհային ցանցային պատրաստվածության համակարգում 12 տեղով բարելավել է իր դիրքը և 144 երկրների շարքում զբաղեցնում է 82-րդ հորիզոնականը։
«Մանրամասն վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ չնայած այս բնագավառում մենք 12 քայլ առաջ ենք գնացել, սակայն դեռևս ունենք լուրջ անելիքներ, որովհետև նույնիսկ տարածաշրջանում մենք մրցակցային առումով հետ ենք մնում և՛ Ադրբեջանից, և՛ Վրաստանից, – ասել է Տիգրան Սարգսյանը։ – Հասկանալի է, որ ճեղքվածքը, որը գոյություն ուներ հարևան երկրների, մասնավորապես, Ադրբեջանի հետ, նվազել է, բայց, այնուամենայնիվ, 82-րդ տեղը մեզ չի կարող բավարարել»: Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ շատ խնդիրներ պահանջելու են, որպեսզի կառավարության գերատեսչությունները ջանքեր գործադրեն։
«Եթե տրանսպորտի և կապի նախարարության լիազորությունների ներքո գտնվող միջոցառումները դիտարկենք, ապա այստեղ մեր դիրքերն ավելի ամուր են, քան, օրինակ, դատաիրավական համակարգի անկախության ցուցիչը, պայմանագրերի կիրառման գործընթացների քանակը. այս ցուցանիշներով մենք 137-րդ տեղում ենք, տեղական մրցակցության ինտենսիվության տեսակետից՝ 130-րդ, դատաիրավական համակարգի անկախությամբ՝ 110-րդ տեղում։ Հասկանալի է, որ հենց այս ցուցանիշները պետք է բարելավենք, որպեսզի առաջընթաց արձանագրենք։ Այս աշխատանքը ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը պետք է համակարգի, քանի որ սա իր պատասխանատվության ոլորտն է։ Եթե անհրաժեշտ է, մենք կարող ենք կառավարության որոշում ընդունել և ամրագրել, թե որ գերատեսչություններն ինչ պետք է անեն, որ էական բարելավում ունենանք։ Ես այս հարցը սրում եմ, որովհետև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը մեր գերակա ուղղությունն է, և մենք չենք կարող բավարարվել 82-րդ տեղով», – ամփոփելով իր խոսքն՝ ասել է Տիգրան Սարգսյանը: