Միխեյիլ Լոմթաձեն վերադարձել է միլիարդատերերի ցուցակ՝ ըստ Bloomberg-ի
Ղազախական Caspi ֆինթեք պլատֆորմի հիմնադիր Միխեյիլ Լոմթաձեն վերադարձել է Bloomberg-ի աշխարհի 500 միլիարդատերերի վարկանիշային աղյուսակ:
Թարմացված տվյալների համաձայն՝ Bloomberg-ի վարկածով Լոմթաձեն 497-րդն է միլիարդատերերի շարքում: Նրա կարողությունը գնահատվում է 6.29 միլիարդ դոլար:
49-ամյա գործարարը դուրս էր մղվել Bloomberg-ի միլիարդատերերի ցուցակից 2024 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, երբ նրան պատկանող ընկերության արժեթղթերի գինը կտրուկ անկում գրանցեց: Պատճառը Culper Research-ի հրապարակած զեկույցն էր, որում ասվում էր, որ ֆինթեքը «համակարգված կերպով մոլորեցնում է ԱՄՆ ներդրողներին և կարգավորող մարմիններին»: Միխեյիլ Լոմտաձեն շուտով արձագանքեց այդ տեղեկատվությանը և սոցիալական ցանցում գրեց, որ Culper Research-ի տարածած տեղեկատվությունը «ոչ ճշգրիտ» է և նպատակ ունի «շփոթեցնել ներդրողներին»:
Սեպտեմբերի 19-ին Culper Research հետազոտության հրապարակումից հետո Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում Լոմթաձեի ընկերության բաժնետոմսերի գինը նվազել է գրեթե 20%-ով: Forbes-ի տվյալներով՝ սեպտեմբերի 22-ի դրությամբ նրա կարողությունը կազմում էր 5.2 միլիարդ դոլար, ուստի նա Forbes-ի միլիարդատերերի վարկանիշում 581-րդ տեղում էր, իսկ Bloomberg-ի վարկանիշում այլևս ներառված չէր:
Ինչ վերաբերում է Forbes-ի ներկայիս ցուցանիշներին, ապա Լոմթաձեի կարողությունը գնահատվում է 5.8 միլիարդ դոլար, այդպիսով, այնուամենայնիվ, նա դեռ զբաղեցնում է 581-րդ տեղը:
Միխեյիլ Լոմթաձեն առաջին անգամ, ըստ Bloomberg-ի, մտավ միլիարդատերերի ցուցակը 2021 թվականի հոկտեմբերին, երբ նրա կարողությունը գերազանցեց 5 միլիարդ դոլարը: Մի քանի ամիս անց Լոմթաձեն դուրս է եկել Bloomberg-ի ցուցակից, սակայն կրկին վերադարձել է 2023 թվականի օգոստոսին: Հաջորդ ամիս Լոմթաձեի ունեցվածքը նվազել է: