Արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ըստ երկրների. 2024թ.-ի հունվար-սեպտեմբեր
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2024թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանի արտահանման ծավալը կազմել է 10․6 մլրդ դոլար։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արտահանման ծավալներն աճել են 2.1 անգամ կամ 5․4 մլրդ դոլարով։
Արտահանման ամենամեծ ծավալները արձանագրվել են ԱՄԷ-ի ուղղությամբ։ Վերոնշյալ ժամանակահատվածում Հայաստանից ԱՄԷ արտահանման ծավալներն աճել են 583․86%-ով կամ 3․9 մլրդ դոլարով և կազմել 4.55 մլրդ դոլար։ ԱՄԷ-ին է բաժին ընկնում արտահանման ծավալի 42.95%-ը։
Երկրորդը Ռուսաստանի Դաշնությունն է՝ 2․27 մլրդ դոլար, -15․49% կամ -417 մլն դոլար։ Ռուսաստանին է բաժին ընկնում արտահանման ծավալի 21․47%-ը։
Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 907․8 մլն դոլար, +181․42% կամ +585․2 մլն դոլար։ Չինաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալի 8.57%-ը։
Չորրորդ հորիզոնականում Իրաքն է՝ 154.9 մլն դոլար, +13.09% կամ +17.9 հազար դոլար։ Իրաքին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 1.46%-ը։
Վրաստանը հինգերորդն է՝ 123.7 մլն դոլար, +12.3% կամ +13.5 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 1.17%-ը։
Վեցերորդ տեղում Բելգիան է՝ 95.5 մլն դոլար, +40.05% կամ +27.3 մլն դոլար։ Բելգիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 0.90%-ը։
Յոթերորդը Շվեյցարիան է՝ 86.8 մլն դոլար, +53.11% կամ +30.1 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 0.82%-ը։
Իններորդը Բելառուսն է՝ 83.1 մլն դոլար, +18.49% կամ +13 մլն դոլար։ Բելառուսին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 0.78%-ը։
Ութերորդ հորիզոնականում Նիդերլանդներն է՝ 81.8 մլն դոլար, -62.61% կամ -137 մլն դոլար։ Նիդերլանդներին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 0.77%-ը։
Տասնյակը եզրափակում է Իրանը՝ 81.8 մլն դոլար, +7.70% կամ +5.8 մլն դոլար։ Իրանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 0.77%-ը։
Ինչ վերաբերվում է վերպետական կազմավորումներին, ապա վերոնշյալ ժամանակահատվածում ԱՊՀ երկրներից արտահանման ծավալներն նվազել են 14.88%-ով և կազմել 2.44 մլրդ դոլար, մասնավորապես, ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն նվազել է 15.08%-ով և կազմել 2.41 մլրդ դոլար։ ԱՊՀ երկրներին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 23.05%, իսկ ԵԱՏՄ երկրներին՝ 22.75
Եվրամիության ուղղությամբ արտահանման ծավալները նվազել են 22.7%-ով և կազմել 444.9 մլն դոլար։ Եվրամիությանը բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 4.20%-ը։