Սբերբանկը առաջին եռամսյակում ստացել է ռեկորդային 436.1 միլիարդ ռուբլի զուտ շահույթ
Սբերբանկի 2025 թվականի առաջին եռամսյակի զուտ շահույթը կազմել է 436.1 միլիարդ ռուբլի՝ 24.4% սեփական կապիտալի եկամտաբերությամբ, ըստ բանկի միջազգային ստանդարտներին (IFRS) համապատասխան ֆինանսական հաշվետվությունների։ Սա 9.7%-ով ավելի է 2024 թվականի առաջին եռամսյակի ցուցանիշից, երբ բանկը ստացել էր 397.4 միլիարդ ռուբլի զուտ շահույթ։
Արդյունքը գերազանցեց վերլուծաբանների կոնսենսուսային կանխատեսումը, նշում է «Ինտերֆաքսը»։ Նրանք սպասում էին, որ Սբերբանկի զուտ շահույթը առաջին եռամսյակում կաճի 5%-ով՝ հասնելով 417.3 միլիարդ ռուբլու։
Սբերբանկի զուտ տոկոսային եկամուտը առաջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով աճել է 18.9%-ով՝ հասնելով 832.4 միլիարդ ռուբլու։ Սա տեղի է ունեցել գործառնական ակտիվների ծավալի և շահութաբերության աճի ֆոնին, նշել է բանկը։ Սբերբանկը պարզաբանել է, որ զուտ միջնորդավճարային եկամուտը տարեկան կտրվածքով աճել է 10.4%-ով՝ հասնելով 203.2 միլիարդ ռուբլու, հիմնականում բանկային քարտերով գործարքներից ստացված եկամտի աճի շնորհիվ։
Խմբի գործառնական եկամուտը մինչև պահուստները առաջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով աճել է 21.3%-ով՝ կազմելով 972.9 միլիարդ ռուբլի։ Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել խմբի զուտ տոկոսային և վճարային եկամտի աճով։ Խմբի գործառնական ծախսերը տարեկան կտրվածքով աճել են 15.2%-ով՝ հասնելով 262.1 միլիարդ ռուբլու։ Սա արտացոլում է բարձր գործառնական արդյունավետություն և, ի թիվս այլ բաների, կապված է գործընթացների օպտիմալացման հետ, կարծում էր Սբերբանկը։ Գործառնական ծախսերի և եկամտի հարաբերակցությունը տարեկան կտրվածքով նվազել է 1.4 տոկոսային կետով՝ հասնելով 26.9%-ի։
Սբերբանկի գործադիր տնօրեն Գերման Գրեֆը հայտարարել է, որ տնտեսության բարձր տոկոսադրույքների և Կենտրոնական բանկի կողմից վարկավորման սառեցման միջոցառումների ֆոնին վարկային ընդհանուր պորտֆելի աճի տեմպը տարեսկզբից ի վեր իրական արտահայտությամբ դանդաղել է մինչև 0.5% և կազմել 45.4 տրիլիոն ռուբլի։ Նա նշեց, որ կորպորատիվ և մանրածախ հաճախորդներից ներգրավված միջոցները եռամսյակում իրական արտահայտությամբ աճել են 2.9%-ով՝ հասնելով 45.3 տրիլիոն ռուբլու։
Սբերբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը տարեսկզբից ի վեր նվազել է 0.5%-ով՝ հասնելով 18.0 տրիլիոն ռուբլու։ Մանրածախ վարկերի եկամտաբերությունը եռամսյակում աճել է 124 բազային կետով՝ հասնելով 18.6%-ի։ Բանկի մասնաբաժինը մանրածախ վարկավորման շուկայում կազմել է 48.0%։ Հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը առաջին եռամսյակում աճել է 0.4%-ով՝ հասնելով 11.1 տրիլիոն ռուբլու։
Փետրվարի վերջին «Սբերբանկը» հայտնեց, որ բանկի 2024 թվականի զուտ շահույթը աճել է 4.8%-ով՝ հասնելով ռեկորդային 1.58 տրիլիոն ռուբլու։ «Ինտերֆաքս»-ը նշել է, որ սա մի փոքր ցածր է վերլուծաբանների կանխատեսումներից։ Սբերբանկի վարկային պորտֆելը տարվա ընթացքում աճել է 16.4%-ով՝ հասնելով 45.9 տրիլիոն ռուբլու, իսկ հաճախորդների միջոցները աճել են 21.6%-ով՝ հասնելով 44.6 տրիլիոն ռուբլու։